Wróć do bloga

5 kroków do skutecznej reklamy na Facebooku w 2018 roku

Anna Kowalczyk

Jak wyprzedzić konkurencję, korzystając z Facebook Ads? Co warto testować w 2018 roku i dlaczego warto postawić na  automatyzację i transparentność?


O prowadzeniu działań reklamowych na Facebooku, można by pisać bez końca. Niezliczona liczba czynników, które powinniśmy brać pod uwagę podczas tworzenia kampanii, może przytłoczyć początkującego reklamodawcę. Coraz większa konkurencja oraz rosnące wymagania użytkowników sprawiają, że to, co działało wczoraj, niekoniecznie zadziała jutro. Na szczęście Facebook, nieustannie testuje nowe rozwiązania, oferując swoim reklamodawcom coraz szerszy wachlarz możliwości.

Przyglądając się trendom reklamowym na 2018 rok, szczególnie rzucają się w oczy dwa hasła: automatyzacja i transparentność. Pierwsze nierozłącznie wiąże się z personalizacją, drugie z autentycznością, a oba wynikają zarówno z obserwacji potrzeb odbiorców, jak i reklamodawców. Facebook wychodzi naprzeciw jednym i drugim. Reklamodawcom daje narzędzia, które pozwalają na tworzenie personalizowanych kreacji, których intencjonalne wykorzystanie może przełożyć się na zacieśnianie więzi z odbiorcami i budowanie zaufania do marki. Odbiorca, dostając dopasowaną do siebie reklamę, z większym prawdopodobieństwem zwróci na nią uwagę i wykona działanie, do którego zachęca go reklama. Marki, dla których ważne są oczekiwania ich klientów, w tym doświadczenia jakie wywołują ich działania reklamowe, mają większe szanse nie tylko na zatrzymanie uwagi użytkowników, ale na zdobycie ich sympatii, a w konsekwencji zaufania i lojalności.

Jak zatem promować się na Facebooku, żeby było skutecznie? Poniżej znajdziesz 5 kroków, które pomogą w pełni wykorzystać potencjał Facebook Ads i zachęcą Cię do eksperymentów.

1. Wynik mierzy skuteczność wybranego celu

Jedną z ważniejszych – z punktu widzenia optymalizacji – zmiennych, którą wybieramy na samym początku tworzenia kampanii, jest wybór jej celu. Możliwości jest sporo, mamy bowiem dostępnych kilkanaście różnych opcji. Cały proces, który wbrew pozorom do najłatwiejszych nie należy, na pewno usprawni postawienie sobie pytania: jaką akcje ma wykonać użytkownik po zobaczeniu naszej reklamy? Nawet jeżeli odpowiedź na nie okaże się prosta i konkretna, wybór celu kampanii nie powinien się tu zakończyć. Może się okazać, że konwersje, na których zależy nam najbardziej, lepiej zbiera kampania na ruch do strony niż ta, której są one bezpośrednim celem. Testowanie na Facebooku powinno być częścią każdej strategii, gdyż często zdarza się, że droga do efektów, na których nam zależy, jest kręta, a wnioski z przebytej podróży zaskakujące.

2. Personalizacja, czyli więcej niż targetowanie

Ponieważ odbiorcy stają się coraz bardziej „ślepi na reklamy”, reklamodawcy będą musieli znaleźć sposoby na ulepszenie ich kierowania, by wyświetlać bardziej spersonalizowane reklamy. Sam Facebook najprawdopodobniej przyjdzie im z pomocą, dodając dodatkowe segmenty kierowania poza szerokimi kategoriami zainteresowań / zachowań. Zanim to nastąpi, możemy skorzystać z dostępnych sposobów, starając się tworzyć jak najbardziej precyzyjne grupy użytkowników. Mamy do dyspozycji chociażby funkcje tworzenia niestandardowych odbiorców, która daje naprawdę szerokie możliwości. Odpowiednie wykorzystanie wiedzy o tym, co kupuje nasz klient, jakie ogląda produkty, co najbardziej go zainteresowało w naszej ofercie, pozwala na wysłanie dopasowanego do potrzeb i zainteresowań komunikatu.

3. DCO i automatyzacja

Aby utrzymać konkurencyjność w 2018 roku, reklamodawcy powinni postawić na automatyzację. Facebook od kilku miesięcy udostępnia nam narzędzie, pozwalające na automatyczne dobieranie najskuteczniejszych połączeń zasobów reklamowych – zdjęć, tekstu, nagłówków, CTA –   odpowiedniej grupie odbiorców. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, są platformy do marketing automation, których skutecznie wdrożenie oraz zintegrowanie z systemem CRM, pozwoli efektywniej wykorzystać budżet na platformie reklamowej Facebooka i nie tylko.

4. Push Messenger – eksperymentuj z placementami

Rynek reklamy mobilnej rozwija się szybko i może wkrótce zdominować stary poczciwy desktop. Oczekuje się, że to medium przerośnie wszystkie inne cyfrowe platformy reklamowe. Biorąc pod uwagę, że przyszłość leży w marketingu mobilnym, powinniśmy już dziś podjąć kroki, tak by wykorzystać potencjał mobile w swoich działaniach reklamowych. Facebook przewidując ten trend,  już jakiś czas temu, oddał w ręce reklamodawców nowy placement jakim jest Messenger. Daje on możliwość błyskawicznego docierania do klientów, a reklamy wyświetlane za pomocą Messeger Ads, z racji tego, że wciąż niewiele marek z niego korzysta, mają większą szanse na zatrzymanie uwagi użytkowników.

5. Czas na ruchomy obraz

Wideo marketing, tuż obok content marketingu i transparentności komunikacji, jest wskazywany jako jeden z najgorętszych trendów na 2018 rok. Choć  potencjał tego formatu od kilku lat rośnie, większość kreacji reklamowych na Facebooku to wciąż statyczne banery. Wideo, będąc jeszcze niezagospodarowanym obszarem, dziś jest jeszcze szansą, za chwilę stanie się koniecznością.

 

Reklama na Facebooku nie musi być trudna, ale na pewno powinna być przemyślana i odpowiednio dopasowana, by nie rzec skrojona na miarę odbiorcy. Przed nami czas poszukiwania nowych rozwiązań, śledzenia zmian i testowania nowości. Przygotujmy się do niego dobrze, bacznie obserwując swoich klientów, oraz branżowe nowinki.

Wróć do bloga

Tags: , , , ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF