Wróć do bloga

6 Cech Przyjaznych Adresów URL

Aleksandra Zarzycka

Adresy URL pełnią ważną rolę między innymi w zakresie indeksowania stron internetowych. W jaki sposób mogą pomóc Ci w wypromowaniu treści strony? Jaki URL będzie pozytywnie oceniony zarówno przez użytkowników, jak i przez bota wyszukiwarek? 

Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się z niego również, czym każdy adres URL powinien się wyróżniać, aby został przychylnie odebrany przez użytkowników Twojej strony.

Czym są adresy URL?

Adres URL (Uniform Resource Locator) określa lokalizację danej strony, czyli adres, pod którym dana strona się znajduje. Składa się on przynajmniej z kilku wymienionych poniżej części: protokołu, domeny, ścieżki, symbolu „#” oraz ciągu znaków określających różne parametry, niejednokrotnie poprzedzonych symbolem „?”.

Umiejętność identyfikacji poszczególnych elementów adresu URL, ułatwi nam omówienie najlepszych praktyk.

https://bluerank.com/blog/6-cech-przyjaznych-adresow-url#definicja?product=1234&utm_source=google

 • Protokół – technologia używana do transferu danych: http lub https.
 • Host host domeny lub subdomena.
 • Katalogścieżka prowadząca do konkretnej sekcji strony, może być ich kilka.
 • Ciąg znaków / wartości / parametry zawiera dane przekazywane na stronę (np. często zobaczymy tutaj znak „?” z parametrami filtrowania lub z parametrami śledzącymi).
 • Kotwica – czyli symbol „#”, odwołuje do konkretnej sekcji na stronie.

URL-e przyjazne dla SEO – jakie powinny być?

Poprawie zbudowany adres URL wspomaga stronę w dążeniu do pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania. Powinien być:

 1. Unikalny,
 2. zrozumiały,
 3. z frazami kluczowymi,
 4. krótki,
 5. prosty w swojej strukturze,
 6. bezpieczny, czyli oparty na protokole https.

Cecha 1: Unikalny, niepowtarzalny, jeden jedyny taki URL!

Każda podstrona wyświetlająca unikalną treść w witrynie powinna mieć tylko jeden unikalny adres URL. Inaczej mówiąc, każda unikalna treść powinna być dostępna pod tylko jednym unikalnym adresem URL.

Dobrą praktyką, jest traktowanie adresu URL jak integralnej części treści – warto więc poświęcić mu tyle samo uwagi, co na przykład nagłówkom strony.

Cecha 2: Czytelny dla ludzi i botów

Kolejną dobrą praktyką jest to, by URL był zrozumiały zarówno dla ludzi, jak i dla botów indeksujących treści na stronie. Powinien w intuicyjny sposób odzwierciedlać zawartość danej podstrony. Najlepiej prezentują to poniższe przykłady:

 • Słowa zamiast randomowych znaków alfanumerycznych

URL zawierający tylko kilka słów https://www.bluerank.pl/uslugi/chatboty/ jest czytelniejszy niż URL zawierający ciąg znaków alfanumerycznych, które nie tworzą zrozumiałej treści https://www.bluerank.pl/uslugi/19gdksng856/.

Użytkownik z adresu URL powinien być w stanie odczytać co stanowi główną zawartość podstrony, którą ten adres reprezentuje. Jest to szczególnie istotne gdy użytkownik styka się z podlinkowanym adresem URL do witryny zewnętrznej (backlinkiem) i często na podstawie adresu URL chciałby się zorientować czy to, co zobaczy po kliknięciu w backlink jest zgodne z jego intencją.

 • Interpunkcja zamiast przerwy

W adresach URL nie można wstawić spacji, ale “oddech” między słowami może pomóc w intuicyjnym rozumieniu treści. Dobrą praktyką jest oddzielenie fraz np. za pomocą znaku “-”: https://www.bluerank.pl/uslugi/#analityka-internetowa taki URL wygląda czytelniej niż URL bez przerwy:

https://www.bluerank.pl/uslugi/#analitykainternetowa lub taki, z użyciem podkreślnika (_), który w aktywnych linkach pozostaje niezauważony:

https://www.bluerank.pl/uslugi/#analityka_internetowa.

 • Małe litery lepsze

O ile nazwa domeny nie rozróżnia wielkości liter i adres URL napisany dla lepszego zrozumienia małymi i wielkimi literami (np. https://www.BlueRank.pl) zostanie automatycznie przekierowany na stronę główną, o tyle w nazwie ścieżki nie jest to już takie oczywiste. Zależy bowiem od parametrów serwera i tego jak zapisane są na nim katalogi. Dobrym zwyczajem jest więc pisanie całego adresu małymi literami.

 • Bez polskich i innych diakrytycznych znaków

Unikajmy polskich i innych znaków diakrytycznych w adresach URL. Są one trudniejsze do zrozumienia dla robotów, a zwykłym użytkownikom nie ułatwiają czytelności do tego stopnia by uzasadnić ich użycie w tym miejscu. 

Mogą też powodować problemy przy linkowaniu ponieważ np. skopiowane przez użytkownika do schowka często stają się nieczytelne z powodu różnic w kodowaniu tych znaków przez przeglądarkę i innych narzędzi w systemie

Cecha 3: Zawierający słowa kluczowe, ale bez przesady!

Słowa kluczowe są nadal ważnym wskaźnikiem treści dla użytkowników i dlatego nie zaszkodzi użyć ich również w adresach URL. Zachowajmy jednak umiar. Wybierzmy nie więcej niż 2 frazy do targetowania oraz unikajmy duplikacji treści

https://www.bluerank.pl/6-cech-przyjaznych-adresow-url/ jest wystarczająco intuicyjny i z wykorzystaniem słów kluczowych, natomiast

https://www.bluerank.pl/blog-seo/optymalizacja/url/6-cech-przyjaznych-adresow-url/ przywodzi na myśl upychanie słów kluczowych i należałoby rozważyć jego uproszczenie.

Dobrą praktyką przy tworzeniu URLi jest też unikanie przyimków, zaimków i innych części mowy, nie wprowadzających dodatkowej wartości poznawczej, a zajmujących tylko cenne miejsce. 

Cecha 4: URL powinien być krótki

Amerykański blog Backlinko zajmujący się tematyką SEO, przeprowadził test długości URL w pierwszych dziesięciu wynikach wyszukiwania. Strony w TOP10 mają zazwyczaj jedynie 50-60 znaków. Jego badania wykazały też, że URL dłuższy niż 80 znaków, może mieć negatywny wpływ na ranking.

Źródło: https://backlinko.com/search-engine-ranking

Ta korelacja długości URLa do pozycji może mieć wiele przyczyn, np. dłuższy adres URL może określać podstronę bardzo niskiego poziomu, głęboko schowaną w witrynie więc jej ranking może być naturalnie niższy. W innych przypadkach długi adres URL może być konsekwencją problemów z duplikacją treści, np. związanych z użyciem parametrów niewpływających na zawartość strony – takie strony również z reguły notują niższe pozycje.

Google nie potwierdził, jakoby długość URL-a była czynnikiem rankingowym, ale zgodził się że krótsze ULR-e są lepsze w punktu widzenia UX, a szeroko pojęty UX ma już wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. 

Dobrze jest przyjąć regułę, że adres URL powinien być tak krótki jak to tylko możliwe ale równocześnie tak długi aby opisywał główną zawartość treści, którą reprezentuje.

Cecha 5: Piękno tkwi w prostocie (struktury)

Prosta struktura URL jest ważna ze względu na doświadczenie użytkownika oraz analizę danych.

Struktura URL-a (czyli np. ile zawiera ścieżek czy katalogów) sugeruje użytkownikowi (i botowi) jak wygląda hierarchia strony, określa powiązania pomiędzy podstronami. Biorąc pod uwagę ograniczone zasoby bota, korzystne jest, jeśli każda strona serwisu jest maksymalnie trzy kliknięcia od strony głównej. URL z wieloma folderami sugeruje botowi, że tych poziomów jest więcej, a hierarchia strony głębsza.

Nadal jest to tylko sugestia, ponieważ to, jak wygląda URL może nie definiować w 100% tego jak wygląda struktura wewnętrzna – od tego jest architektura linkowania wewnętrznego. Użytkownikowi można ułatwić poruszanie się po stronie używając np. tzw. „nawigacji okruszkowej”, która umożliwia śledzenie aktualnej lokalizacji w obrębie witryny.

Trudno jednak zaprzeczyć, że https://www.bluerank.pl/uslugi/#seo bardziej intuicyjnie pokazuje, gdzie szukać artykułów podobnej treści niż np. np.  https://www.bluerank.pl/seo

Przemyślana struktura URLa może sprzyjać przejrzystości raportowania i analizy danych poszczególnych sekcji na stronie. Przy optymalnej strukturze określającej ważne dla analityki sekcje, jak np. /blog/ czy /sklep/, łatwo przeanalizować ruch w konkretnych częściach strony i dokonywać optymalizacji zgodnie z potrzebami użytkownika.

Cecha 6: Bezpieczny, czyli oparty na protokole https

Użytkownicy wyszukiwarki oczekują bezpiecznego i prywatnego połączenia ze stroną którą odwiedzają, bez względu na jej tematykę. Już w 2018 roku Google potwierdził, że https czyli szyfrowana wersja protokołu ma znaczenie przy obliczaniu rankingu witryny ponieważ zastosowanie certyfikatu SSL zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo wymiany danych z witryną. Google uznaje dziś,  że SSL to standard, a witryny które go nie używają będą oznaczane jako potencjalnie niebezpieczne. 

Przekaz danych na podstawie protokołu HTTPs jest zabezpieczony na trzech płaszczyznach:

 • Szyfrowanie – dane przekazywane między serwerem strony a użytkownikiem są szyfrowane, co oznacza, że nikt (ani człowiek, ani bot) nie może podejrzeć tego, co użytkownik robi ani wykraść informacji wprowadzanych na stronie.
 • Integralność – zapobiega przypadkowemu zniekształceniu danych podczas odczytu, zapisu, transmisji lub magazynowania.
 • Uwierzytelnienie – potwierdza, że użytkownik znajduje się na stronie, którą rzeczywiście chciał odwiedzić, chroniąc go tym samym przed atakami kryptologicznymi i zwiększając zaufanie do odwiedzanej strony.

Ten dodatkowy element bezpieczeństwa widoczny w URL-u jest więc przy obecnej konkurencji konieczny do tego, żeby strona mogła konkurować o pierwszą stronę wyników wyszukiwania.

Dodatkowo, użytkownicy Google Chrome, którego w ubiegłym roku wg StatCounter.com używało 73,61% polskich internautów, widzą ostrzeżenie, wchodząc na strony http, póki nie zmienią ustawień wyszukiwarki. W praktyce, większość użytkowników szybciej otworzy inną stronę, niż pokusi się o zmianę ustawień.

Podsumowując, przy projektowaniu nowych stron, łatwo jest uwzględnić najlepsze praktyki i tworzyć optymalne adresy URL. Sprawa się komplikuje, gdy zarządzamy istniejącym serwisem o rozbudowanej strukturze i trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy należy zostawić URL-e (nawet te nieoptymalne) tak jak jest, czy rozważyć nową budowę adresów i zastosować  przekierowania. Jaki będzie to miało wpływ na pozycję i ruch organiczny na stronie?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie i każdy przypadek należy analizować indywidualnie.

Wróć do bloga

Tags: ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF