Wróć do bloga

6 nowości na Instagramie, które przekonają Cię do prowadzenia działań na tej platformie

Magdalena Chęcińska

Instagram wciąż zyskuje na popularności – aktualnie z serwisu korzysta ponad 600 mln osób na całym świecie1. Dzięki wciąż wprowadzanym udoskonaleniom i nowym funkcjom coraz prostsze na tej platformie jest nie tylko osiągnięcie celów wizerunkowych, ale i sprzedażowych. Jeśli sądzisz, że Twoja marka nie ma szans na Instagramie, koniecznie zastanów się nad tym ponownie. Przeczytaj o funkcjach dla firm, które pojawiły się na nim w ostatnim czasie. 

 

Instagram to nie tylko zbiór idealnych selfie

Serwis ten opiera się na ciekawych i estetycznych treściach wizualnych. Wiele marek z różnych branż znajduje swój sposób na zainteresowanie jego użytkowników proponowanymi przez siebie usługami i produktami – publikując również ciekawostki „z życia firmy” czy „zza kulis”2.

Jednak czas na przygotowanie strategii i materiałów oraz to, że klikalny link do strony można umieścić tylko w opisie profilu oraz korzystając z płatnych działań (do których właściwie nie potrzebujemy konta na Instagramie – wystarczy to na Facebooku) wciąż odstrasza wiele firm do podjęcia na nim działań zakrojonych na szerszą skalę. Ostatnio pojawiły się jednak nowe funkcje, które coraz bardziej będą zachęcać firmy do podjęcia działań komunikacyjnych w tym kanale social media. Co nowego pojawiło się na Instagramie?

 

Wprowadzenie profili biznesowych

Narzędzie biznesowe wprowadzono w sierpniu 2016 roku, warto jednak choć pokrótce o nim wspomnieć. Do tego momentu firma zakładająca profil na Instagramie miała takie same możliwości co inni użytkownicy serwisu. Przekształcenie konta z prywatnego na firmowy, po połączeniu z kontem na Facebooku, umożliwia:

 • dodanie dodatkowego przycisku kontaktowego w opisie profilu (Skontaktuj się, Jak dojechać, Zadzwoń lub E-mail),
 • wgląd w statystyki (zbierane od momentu przekształcenia konta, nie wstecz):
 • do postów i relacji: wyświetlenia, zasięg, kliknięcia do witryny, aktywność;
 • w relacjach: odpowiedzi i wyjścia z Twojej relacji do innej;
 • dane demograficzne: płeć, wiek, lokalizacja;
 • nie jest jednak możliwe zbieranie statystyk w wypadku materiałów udostępnianych na żywo, nie ma również jeszcze możliwości eksportowania statystyk do pliku CSV;
 • publikację reklam z poziomu aplikacji Instagrama (tylko z celem przekierowania do witryny). Uwaga – tak opublikowanych reklam nie można edytować w innych narzędziach do zarządzania reklamami.

Aby przekształcić swój profil, wystarczy zalogować się na swoje konto i przejść do jego ustawień (poprzez trzy kropki na górze, po prawej stronie, w zakładce z informacjami).

 

 

Wprowadzenie reklam pionowych

W listopadzie 2016 serwis umożliwił publikację zdjęć i filmów w formacie pionowym, o proporcjach 4:5. Według testów przeprowadzonych przez Facebook, video w takim formacie osiąga znacznie lepsze wyniki pod względem oglądalności (zarówno pod względem liczby wyświetleń, jak również długości obejrzanego materiału i liczby osób, które zobaczyły go z dźwiękiem). Warto sprawdzić tą informację przeprowadzając testy we własnych działaniach reklamowych.

 

Zbieranie danych z formularza na Instagramie

Choć możliwość publikowania formularzy tworzonych wewnątrz platformy Facebook (bez użycia zewnętrznych stron) jest już znana od jakiegoś czasu, możliwość ich publikacji na Instagramie pojawiła się niedawno. Dane kontaktowe do osób, które są zainteresowane naszą marką, mogą być niezwykle istotne we wszelkich działaniach remarketingowych i mogą dostarczyć nam wartościowego feedbacku od naszych aktualnych i potencjalnych klientów. W zależności od naszego celu mamy możliwość zadać zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte oraz umożliwić użytkownikowi zaznaczenie zgody na przetwarzanie danych oraz załączony przez nas regulamin. Link do takiego wpisu z formularzem możemy również opublikować na zewnątrz (np. na naszym branżowym blogu), a po zebraniu zgłoszeń otrzymujemy do pobrania plik w formacie CSV. Możemy również zintegrować reklamę kontaktową z systemem CRM. Lista obsługiwanych systemów znajduje się pod tym adresem

Również dla użytkownika ten typ formularza może okazać się dużo przyjemniejszy – podstawowe dane dostępne w profilu wpisują się samodzielnie, a ponieważ link nie odsyła do strony zewnętrznej, co może być niezwykle istotne na mobile, nie jest konieczne otwieranie dodatkowej zakładki. By jednak nie zrazić do niego użytkowników warto zastanowić się, co chcemy osiągnąć przez opublikowany formularz i… nie przesadzać z liczbą pytań (z naszego doświadczenia: optymalna liczba to 2-4 pytania).

 

 

Reklamy karuzelowe z 10 obrazami / filmami

Od lutego b.r. mamy możliwość publikacji od 2 do 10 zdjęć lub video w jednym Instagramowym poście – również w reklamach. Jest to kolejna zmiana, którą mieliśmy już okazję od jakiegoś czasu testować na Facebooku. Do czego ją wykorzystać? To wpisów prezentujących całą linię produktów lub usług, instrukcji krok po kroku lub do opowiedzenia historii. Świetnym pomysłem będzie również publikacja w tym formacie reklam dynamicznych z przypisanym feedem produktowym, która będzie wyświetlać każdemu użytkownikowi inne produkty w zależności od naszych celów (m.in. produkty, które wcześniej przeglądał lub produkty z danego segmentu).

 

Reklamy w Instagram Stories

Instagram Stories umożliwia publikację na swoim profilu relacji, które znikają po 24h. Udostępniać w ten sposób można zarówno zdjęcia, jak i materiały video (również live stream). Z wewnętrznych statystyk Instagrama (z grudnia 2016)3 wynika, że aż 1/3 najchętniej oglądanych relacji pochodzi właśnie od firm, więc warto również zwrócić uwagę na tę funkcję realizując bezpłatne działania na tej platformie. W marcu b.r. udostępniono możliwość publikacji pełnoekranowych reklam w relacjach. Aktualnie umiejscowienie to można wybrać tylko ustawiając Zasięg jako cel kampanii. Dostępne są jednak wszystkie standardowe możliwości targetowania i zbierania statystyk. Warto zwrócić też uwagę, że wybierając to umiejscowienie niemożliwe jest wybranie jednocześnie żadnego innego w tym zestawie reklam.

 

 

Na co z niecierpliwością czekamy?

Chyba najbardziej wyczekiwaną funkcją jest testowana aktualnie przez Instagram możliwość tagowania produktów na zdjęciu statycznym (do pięciu w jednym wpisie) po dodaniu katalogu produktowego. Każdy post tego typu będzie oznaczony znacznikiem „dotknij, aby wyświetlić” w lewym dolnym rogu. Po dotknięciu ekranu użytkownik zobaczy znaczniki i informacje o produktach, a gdy wybierze ten, który najbardziej go interesuje, wyświetli mu się nowy, szczegółowy widok prezentowanego towaru. Dopiero po wyborze przycisku „Kup teraz” zostanie przekierowany do zewnętrznej strony sklepu. Proces ten wydaje się na razie dość długi i czasochłonny (zarówno dla użytkownika, jak i osoby publikującej taki wpis), ale w wypadku mobile może się bardzo dobrze sprawdzić – dzięki temu, że odbiorca może poznać szczegóły nie wychodząc z aplikacji Instagram, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie on bardziej skłonny do sprawdzenia produktu, który zwrócił jego uwagę.

Aktualnie funkcja udostępniona jest dla marek z USA związanych z modą i urodą.

Fot. blog.business.instagram.com

Podsumowując

Nawet jeśli w przeszłości uważałeś/aś, że Instagram nie jest odpowiednim kanałem social media dla Twojej marki, warto ponownie tę decyzje zweryfikować! Choć większość marek posiada swoje profile na Facebooku, nie wszyscy decydują się rozszerzyć swoje działania na Instagram. Może zatem okazać się, że konkurencja na tym drugim serwisie będzie mniejsza i łatwiej dotrzemy do potencjalnych klientów. Opcji reklamowych pojawia się coraz więcej, głównie takich, które zostały już wcześniej przetestowane na platformie Facebook – zarówno przez twórców, jak i użytkowników.

Trzeba jednak zadać sobie kilka podstawowych pytań: czy mam pomysł i czas na działania w tym serwisie, a jeśli nie, to czy mam możliwość zlecić te działania firmie zewnętrznej? Czy dotrę poprzez kanał do naszej grupy docelowej – pamiętając, że z Instagrama korzystają głownie osoby młode, do 34 roku życia, z przewagą kobiet4?

W odpowiedzi na te pytania może pomóc również raport opublikowany w serwisie adweek.com (z marca b.r.)5. Wynika z niego, że najlepiej (pod względem reklamowym) radzą sobie na tej platformie branże: modowe, domy towarowe, elektronika, kino, marki spożywcze, zdrowie i uroda oraz motoryzacja. Co ciekawe, według raportu osoby w wieku 45-54 oraz 65-74 korzystające z serwisu często zainteresowane są produktami i usługami, które wcześniej na nim widziały. Trzeba przy tym pamiętać, że dane te niekoniecznie muszą być odzwierciedlone w wynikach każdej firmy.

Co sądzisz? Może jednak postawisz na Instagram?

 

Źródła:

1. Według statystyk udostępnionych przez Instagram (oficjalnie dane z grudnia 2016).

2. Według statystyk udostępnionych przez Instagram, 50 tys. firm prowadzi swoje profile na tej platformie. Aż 50% użytkowników obserwuje co najmniej jedną markę, a aż 60% deklaruje, że czerpie z serwisu informacje o produktach i usługach (oficjalnie dane z września 2016).

3. Blog Instagrama, business.instagram.com/blog/bringing-insights-and-ads-to-stories/.

4. Wg analizy przeprowadzonej przez portal WirtualneMedia, www.wirtualnemedia.pl/artykul/jacy-internauci-korzystaja-w-polsce-z-facebooka-twittera-youtube-a-instagrama-linkedin-snapchata-i-blogow-analiza.

5. Raport dostępny na serwisie Adweek, www.adweek.com/digital/older-users-are-most-influenced-by-ads-on-instagram-report/.

 

Wróć do bloga

Tags: ,

Zobacz także:


Od czego zacząć employer branding w social mediach? Poznaj 5 wskazówek

Coraz częściej słyszy się, że „rynek pracodawcy” jest zastępowany przez „rynek pracownika”. Jednoprocentowa stopa bezrobocia (według danych GUS – 8,2 % w 11.2016), stałe zapotrzebowanie na pracowników z branż: IT, technologicznej, handlowej i przemysłowej…

Kampanię na LinkedIn czas zacząć!

Dlaczego warto wykorzystać największą, biznesową sieć społecznościową? Kto powinien prowadzić działania reklamowe na LinkedIn? Jak rozpocząć kampanię i jak mierzyć wyniki? LinkedIn to sieć społecznościowa skupiająca ponad 400 milionów profesjonalistów z r…

Jak stworzyć swoją pierwszą kampanię reklamową na Twitterze?

Podobnie jak większość platform społecznościowych, Twitter jest znakomitym miejscem do podejmowania działań reklamowych. To właśnie tam codziennie miliony użytkowników reagują na aktualne i popularne wydarzenia na świecie. Tym samym Twitter stanowi idealn…

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF