Wróć do bloga

Dotkliwe spadki pozycji Ryanair w Google. Jak można było temu zapobiec?

Redakcja

W zeszłym tygodniu Guardian opublikował artykuł, w którym można przeczytać, iż na początku kwietnia irlandzki gigant lotniczy Ryanair dokonał odświeżenia strony internetowej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie informacja o sporych spadkach pozycji dla wielu słów kluczowych. 

 

Według danych podawanych przez firmę Intelligent Positioning, Ryanair nie jest obecnie widoczny w top100 dla milionów zapytań wykonywanych miesięcznie.
Co było przyczyną tak dużych spadków pozycji w przypadku serwisu Ryanair i jak można było ich uniknąć? Komentuje Mateusz Rzetecki, SEO Specialist w Bluerank:

To już kolejny  przypadek, gdy korporacja, wydająca miliony na działania marketingowe, zapomina o podstawowych zasadach SEO. Problem Ryanaira wynikł z faktu, iż podczas uruchamiania nowej wersji serwisu nie przyłożono należytej uwagi do nowej struktury adresów URL niektórych podstron. Tym samym, w serwisie powstało wiele stron błędu 404, do których kieruje wiele linków zewnętrznych. Niestety rozwiązanie to powoduje, że serwis traci część mocy i tym samym notuje spadki w wynikach wyszukiwania Google. Podczas uruchamiania nowej wersji serwisu, zmiany CMS’a czy aktualizacji drzewa kategorii, należy pamiętać o konieczności utworzenia przekierowań starych podstron na nowe. Pisałem o tym jakiś czas temu w jednym z moich artykułów: Zmiana CMS’a a SEO – o czym należy pamiętać.

Z artykułu The Guardian wynika , iż jest to tylko chwilowy problem i niedługo wszystko powinno powrócić do normy. Jednak 20 dni po starcie nowej wersji serwisu nadal widać, iż wciąż nie stworzono odpowiednich przekserowań.
Dla przykładu, według MajesticSEO do strony www.ryanair.com/en/about/customer-suggestions/ kieruje 121 linków z 51 domen.
 
Podobnych adresów można znaleźć bardzo wiele.

Jakie przełożenie miało to na widoczność serwisu w Google? Poniżej zaprezentowane zostały dane SEO Visibility z narzędzia SearchMetrics dla Google.pl.

 
Jak widać, już na początku kwietnia serwis zanotował spore spadki. Porównując wartość SEO Visibility z kwietnia 2014 do poprzedniego miesiąca, widać spadek o około 20%. 
Aby jeszcze lepiej zapoznać się z całą sytuacją, przygotowałem zestawienie spadku pozycji dla 96 słów kluczowych dla których serwis w marcu 2014 znajdował się w na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
 
 
Dla 96 badanych słów kluczowych aż w ponad połowie zanotowano spadki poza top10. Jest to niewątpliwie dotkliwy efekt  błędu, którego można było łatwo uniknąć. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż jest to dość częste zjawisko występujące w przypadku stron www wielu firm.

Wróć do bloga

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: ul. ul. Łąkowa 29, 90-554 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF