Wróć do bloga

Inteligentne kampanie Google

Redakcja

Tworzysz kampanię reklamową AdWords w czasie krótszym niż 10 minut, a Google sam dobiera kierowanie i sam ją optymalizuje? To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nieosiągalne w panelu AdWords, obecnie jest możliwe.

Reklamodawcy doczekali się w pełni zautomatyzowanej kampanii dostępnej wśród narzędzi AdWords. Mowa o Smart Display Campaign, dostępnej cały czas w wersji beta, ale możliwej do zaimplementowania już na wszystkich kontach AdWords.

Kampania jest kierowana na sieć reklamową i wykorzystuje trzy rodzaje rozwiązań w zakresie automatyzacji: 

 1. Automatyczne określanie stawek.
 2. Automatyczne kierowanie.
 3. Automatyczne tworzenie reklam.

Kampania będzie możliwa do utworzenia, jeśli w ciągu ostatnich 30 dni uzyskaliśmy co najmniej 50 konwersji w sieci reklamowej albo 100 konwersji w sieci wyszukiwania.  

Jak zacząć?

Tworzenie kampanii to pięć szybkich kroków:

 1. Dodanie nowej kampanii w panelu.

 2. Dodanie miejsca docelowego kampanii.

 3. Określenie docelowego kosztu pozyskania (CPA). Koszt pozyskania najlepiej abyśmy dobrali na podstawie dotychczasowych kosztów konwersji, jakie są uzyskiwane w pozostałych kampaniach. 

 4. Określenie budżetu – Google rekomenduje aby budżet dzienny był trzykrotnie wyższy niż koszt CPA, wówczas kampania w pierwszym okresie uczenia się będzie mogła wykorzystać w całości swój potencjał zasięgu.
 5. Dodajemy reklamy – zdjęcia i tekst. Możemy dodać do 15 zdjęć, warto wykorzystać tę możliwość. Google będzie wówczas posiadał większą bazę kreacji, które dopasuje do różnorodnych formatów dostępnych w sieci reklamowej.

Od chwili startu kampania potrzebuje co najmniej 2 tygodni na naukę. Jest to czas, w którym nie należy wprowadzać żadnych zmian w kampanii, łącznie ze zmianami wartości budżetów dziennych.

 

Jak działa?

Google ma na celu dotarcie do odbiorców, którzy będą potencjalnie zainteresowani ofertą. Korzysta z zasobów środka ścieżki, czyli dociera do odbiorców, którzy są na dużo wcześniejszym etapie procesu robienia zakupów. Dodatkowo w sposobie kierowania wykorzystywane są listy remarketingowe. Google informuje, że jeśli na koncie w innych kampaniach są już wykorzystywane listy remarketingowe, nie konkurują one między sobą. A na koniec oczywiście automatycznie dobierane są lepsze stawki dla grup, które mogą się wykazać lepszym współczynnikiem konwersji.

W kampanii są wyświetlane reklamy elastyczne, które z zasady mają być najlepiej dopasowane do wyświetlanej strony (formaty, kolorystyka reklam) w sieci reklamowej. W panelu możemy podejrzeć tylko przykładowe formaty, jakie są tworzone automatycznie przez Google.


 

Mimo tego, że kampania jest zautomatyzowana, możemy wykluczyć na poziomie konta miejsca docelowe i określić wykluczenia dla kategorii witryn i treści.

Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że kampania Smart Display Campaign:

 1. Lepiej sprawdza się w kampaniach leadowych niż w kampaniach e-commerce. Natomiast, warty zanotowania w tym miejscu jest fakt, że Google wprowadza obecnie możliwość wykorzystania pliku produktowego w reklamach elastycznych wykorzystywanych w kampaniach inteligentnych, co docelowo zapewne podniesie efektywność tego rodzaju kampanii w sektorze e-commerce.
 2. Średni koszt konwersji jest porównywalny do kosztu konwersji kampanii kierowanych na sieć wyszukiwania, co w przypadku kampanii sieci reklamowych jest mocnym wyróżnikiem.
 3. Jak w przypadku kampanii sieci reklamowej Smart Display Campaign ma bardzo szeroki zasięg, pozyskuje znaczącą liczbę wyświetleń, ale zachowując przy tym wyższe wskaźniki CTR w porównaniu do pozostałych kampanii kierowanych na sieć reklamową.
 4. Często koszt konwersji jest niższy niż średni koszt dla całego konta.

 

Jak optymalizować?

Należy na pewno korzystać ze wspomnianych wcześniej wykluczeń miejsc docelowych na poziomie kampanii, co pozwoli nam ograniczyć wyświetlenia na niepożądanych serwisach. Dodatkowo po zakończeniu okresu nauki (2 tygodnie od chwili startu) i pierwszych tygodniach, w czasie których kampania jest automatycznie optymalizowana możemy, czyli de facto po miesiącu od startu kampanii, możemy wprowadzić pierwsze zmiany:

 1. Porównać skuteczność kreacji i usunąć te mniej efektywne.
 2. Wprowadzić nowe zdjęcia i porównać skuteczność w kolejnym miesiącu.
 3. Spróbować obniżyć ustalony w chwili startu koszt pozyskania CPA. Ważna uwaga: jeśli nasze kampanie się nie wyświetlają w chwili startu lub po wprowadzonych aktualizacjach, to oznacza że przyjęliśmy za niski koszt CPA i Google nie jest w stanie w tak niskich kosztach pozyskać konwersje.

 

Dla kogo?

Dla wszystkich, ale przede wszystkim dla reklamodawców, którzy prowadzą kampanie leadowe i mogą sobie pozwolić na co najmniej miesięczne testy skuteczności kampanii prospectingowej, która będzie się na początku charakteryzować wysokimi kosztami pozyskania. Jak w każdym przypadku kampanii zautomatyzowanej na efekty trzeba poczekać. System potrzebuje czasu na zoptymalizowanie najbardziej efektywnego kierowania i wykorzystywanych kreacji.

W panelu AdWords mamy dostępnych już kilka narzędzi, które pozwalają nam zautomatyzować pracę – automatyczne strategie dla określania stawek, reklamy elastyczne czy uniwersalne kampanie do promowania aplikacji. Natomiast Smart Display Campaign, to pierwsze kampanie, które otwierają drzwi do pełnej automatyzacji AdWords dla wszystkich reklamodawców.

Wróć do bloga

Tags: ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF