Wróć do bloga

Lighthouse tool – narzędzie do optymalizacji Progressive Web App (PWA)

Redakcja

 

Przyśpiesz prędkość ładowania się twojej strony za pomocą Lighthouse tool. Od lipca ten parametr zacznie mieć duży wpływ na mobilne wyniki wyszukiwania.

W ostatnim komunikacie na swoim blogu, Google oficjalnie ogłosił, że szybkość ładowania się stron www od lipca 2018 stanie się wskaźnikiem rankingowym w SERPach dla mobilnych wyników wyszukiwania. Będzie to miało wpływ nie tylko na UX, ale bezpośrednio na SEO urządzeń mobilnych.

Pracownik Google zachęca w poście do szerszego podejścia do kwestii optymalizacji pod kątem UX, wskazując narzędzia, które są pomocne przy tym procesie. Są to:
Chrome User Experience Report
Narzędzie Lighthouse, jako dodatek open-source do Chrome Dev-Tools 
PageSpeed Insights.

W artykule poruszam temat narzędzia Lighthouse, które pomaga zdiagnozować stronę i poprawić parametry wydajność, PWA, dostępność, najlepsze praktyki oraz SEO.

Aplikację Lighthouse dla Chrome można pobrać tutaj.

Konsekwencją przeprowadzenia audytu za pomocą Lighthouse będzie lista rekomendacji do poprawy na stronie. Wdrożenie poprawek powinno wpłynąć na szybkość ładowania strony oraz rankingi w mobilnych wynikach wyszukiwania.

Aplikację możemy uruchomić na wiele sposób. Po instalacji narzędzie będzie dostępne w prawym górnym rogu przeglądarki Chrome:

 

Oprócz klasycznego uruchomienia aplikacji, możemy na badanej stronie (po kliknięciu prawym przyciskiem myszy) wybrać komendę „Zbadaj”, a następnie należy przejść do sekcji „Audits”:

 

Następnie należy wygenerować audyt i poczekać kilka minut.
W odpowiedzi dostaniemy kilkadziesiąt rekomendacji pogrupowanych w 5 obszarów:

Dodatkowo, każdy z punktów składa się ze szczegółowych rekomendacji, jak polepszyć wynik oraz link do bazy wiedzy Google, która pomoże w pogłębieniu tematu. Przykład:

 

Po kliknięciu w link dostajemy szczegółowe rekomendacje na temat „first meaningful paint”.
W lewym menu powyższej strony znajdziemy linki, wraz z wyjaśnieniami, do wszystkich przypadków optymalizacji pokazywanych przez narzędzie.
Ponieważ temat został szczegółowo opisany na stronie Google, nie będę tutaj opisywał każdej pozycji z osobna, ale zachęcam do skorzystania z rekomendacji na stronie Google.

Inne przydatne narzędzia przy testowaniu szybkości strony i optymalizacji technicznej:
https://testmysite.withgoogle.com/
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights
https://www.webpagetest.org/

Wróć do bloga

Tags: , , ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: [email protected]

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF