Wróć do bloga

Powiedz robotom wyszukiwarek, o czym dokładnie jest Twoja strona – co to jest Schema.org?

Redakcja

Czym właściwie jest strona http://schema.org/ dla nas, a czym dla robotów wyszukiwarek? Jak wykorzystać schematy na własnej stronie, aby przyczynić się do lepszej widoczności? Poniżej znajdziesz kilka cennych informacji.

Według definicji zaczerpniętej ze strony, Schema.org jest to działalność społeczności złożonej z programistów i pasjonatów, która ma na celu tworzenie, utrzymywanie i promowanie schematów danych strukturalnych w Internecie. Czyli, czym właściwie jest?
Słowem wstępu: mamy do dyspozycji tzw. słowniki, tworzone przez wspólnotę webmasterów, które dosłownie tłumaczą robotom wyszukiwarek różnego rodzaju zagadnienia, ucząc je w ten sposób. Umieszczając znaczniki Schema.org w takich kodowaniach jak RDFa, Microdata i JSON-LD na swojej stronie, tłumaczymy robotom jej zawartość. Dzięki temu są w stanie wyświetlić istotne elementy, np. adresy, ceny, recenzje czy godziny otwarcia w wynikach wyszukiwania.

 

 

Graficzny rozkład słowników na typy. Źródło: http://blog.schema.org/

 

Google korzysta z danych strukturalnych, które znajdzie w Internecie po to, by lepiej zrozumieć zawartość strony, ale również aby zebrać informacje na temat sieci i świata. Dane strukturalne pomagają Google widzieć zawartość internetową tak jak człowiek, gdy ma dostęp do ustrukturyzowanych danych używa ich, by włączyć specjalne funkcje i ulepszenia wyników wyszukiwania w Knowledge Graph i Rich Snippets. Potwierdzenie tych słów można znaleźć w wypowiedzi Garyego Illyes’a z Google: http://www.thesempost.com/adding-structured-data-helps-google-understand-rank-webpages-better/

 

Google obsługuje dane strukturalne w następujących formatach:

Microdata – specyfikacja HTML typu open-community, używana do zagnieżdżania danych strukturalnych w treści HTML. Używa atrybutów tagów w celu nadania właściwości. Przykładowo, atrybut itemtype informuje roboty o tym, że zaczynamy określać typ obiektu (poniżej jako produkt).

<div itemscope itemtype=”http://schema.org/HotelRoom http://schema.org/Product”>

RDFa – standard zmodyfikowany do użycia z HTML5, który obsługuje połączone dane, wprowadzając atrybuty tagów HTML odpowiadających zawartości widocznej dla użytkownika. Można stosować go w sekcjach <head> oraz <body> strony. Przez swoją kompleksowość ten format może wydawać się trudny w implementacji, jednak jest bardzo elastyczny, jeśli chodzi o wykorzystanie go w różnego typu dokumentach.

<div vocab=”http://schema.org/” typeof=”HotelRoom Product”>

JSON-LD – Google może odczytywać dane JSON-LD, gdy są dynamicznie implementowane do zawartości strony – na przykład przez kod JavaScript lub osadzone widgety w systemie zarządzania treścią. JSON-LD jest uważany za prostszy w implementacji ze względu na możliwość wklejenia znaczników w dokumencie bez konieczności dodawania ich wokół elementów HTML (jak w przypadku mikrodanych).

“@context”: “http://schema.org/”,
“@type”: [“HotelRoom”,”Product”],

 

Poniżej znajduje się przykład wykorzystania danych strukturalnych (na danych Hotelu Double Tree Hilton w Łodzi). Strona korzysta ze schematów adresu, typu obiektu, telefonu czy nawet geolokalizacji:

 

Widok z narzędzia Google: https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/

Widok serwisu w wynikach wyszukiwania dzięki zastosowaniu odpowiednich schematów:

Wygląd ten jest dużo bardziej przyjazny dla użytkowników, którzy dzięki niemu mogą w prosty i szybki sposób znaleźć pożądane informacje. Według raportu firmy Akamai, w I kwartale 2017 roku średnia prędkość polskich łączy stacjonarnych wynosiła 12,6 Mb/s, co dawało 41. miejsce w światowym rankingu. Ważne jest zatem, aby użytkownik miał do dyspozycji najważniejsze informacje w jak najkrótszym czasie. Za sprawą schema.org dzieje się tak nawet bez odwiedzin samego serwisu.

Posiadając sklep internetowy, warto zaimplementować fragmenty kodu, pozwalające np. na wyświetlenie wewnętrznej wyszukiwarki serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania Google czy też opinii o produktach:

Wewnętrzna wyszukiwarka na przykładzie serwisu Leroy Merlin

 

Opinie na przykładzie serwisu Leroy Merlin

 

Jak wdrożyć dane strukturalne na swoim serwisie?

Większość dostępnych CMSów ma w swojej budowie możliwość uruchomienia wtyczek, usprawniających wdrożenie danych strukturalnych. Sporą liczbę tego typu wtyczek ma WordPress, innym przykładem może być popularny Yoast. Jednak, co jeśli nie korzysta się z gotowego produktu, a tworzy się e-commerce czy serwis internetowy od podstaw? Należy zastanowić się nad tematyką serwisu, rodzajem oferowanych usług lub produktów. Przydatnym narzędziem developerskim od Google jest asystent do oznaczania danych. W kilku prostych krokach pomoże odpowiednio dobrać znaczniki do serwisu: https://www.google.com/webmasters/markup-helper/

 

Kolejnym wartym uwagi serwisem jest hallanalysis.com, który udostępnia prosty i przejrzysty generator schematów w formacie JSON-LD. Wystarczy podać podstawowe dane w formularzu, a zostaną one przetworzone na fragment kodu gotowy do wdrożenia na swojej stronie:
https://hallanalysis.com/json-ld-generator/

Ponadto, po znalezieniu odpowiednich fragmentów kodu, warto użyć narzędzi służących do tworzenia oraz testowania poprawności danych strukturalnych:

https://search.google.com/structured-data/testing-tool
https://webmaster.yandex.com/tools/microtest/

 

Jak sprawdzić poprawność wdrożonych schematów?

Warto zawsze mieć serwis podpięty do Google Search Console. Prócz analiz wyszukiwania i wielu innych użytecznych elementów, mamy do dyspozycji weryfikację danych strukturalnych. Aby uzyskać dostęp do komunikatów o ewentualnych błędach, należy udać się do zakładki Wygląd w wyszukiwarce, a następnie Dane uporządkowane.

Dobrze przyjrzeć się komunikatom oraz zastosować zmiany w kodzie strony zgodnie z nimi. Po wdrożeniu zmian warto zweryfikować je ponownie narzędziem do testowania danych strukturalnych.

Według serwisu Searchengineland.com wykorzystanie Rich Snippets może przyczynić się nawet do 30% wzrostu CTR (https://searchengineland.com/how-to-get-a-30-increase-in-ctr-with-structured-markup-105830). Zatem, tworząc nowy serwis internetowy o dowolnej tematyce lub też optymalizując istniejący, warto zwrócić szczególną uwagę na wykorzystanie danych strukturalnych, ponieważ, właściwie, mogą one właściwie tylko pozytywnie na widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania (a, co za tym idzie, mogą przyczynić się do wzrostu konwersji).

 

 

Wróć do bloga

Tags: ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF