Wróć do bloga

Poznaj Instagram Ads

Anna Wielgus - Miller

Od niedawna polscy reklamodawcy mogą korzystać z reklam na Instagramie, jednym z najważniejszych produktów wchodzących w skład portfolio Facebooka. Instagram rozwija się bardzo dynamicznie – na całym świecie ma już 400 mln użytkowników, spośród których aż 75% mieszka poza granicami USA, czyniąc go jednym z najważniejszych serwisów społecznościowych na świecie. 

Oszałamiający sukces rynkowy Instagrama sprawił, że kwestią czasu było pojawienie się na nim reklam wspieranych przez Facebooka. Natomiast dla osób korzystających już z Facebook Ads, rozszerzenie działań reklamowych na Instagram stało się proste i przyjemne. Wiele marek już od dawna prowadziło swoje profile w tym serwisie, były to jednak działania stricte wizerunkowe. Obecnie, dzięki nowym funkcjonalnościom, serwis ma szansę stać się równie cennym co Facebook źródłem pozyskiwania nowych klientów.

Konfiguracja reklam na Instagramie
Aby skonfigurować reklamę na Instagramie należy mieć konto reklamowe na Facebooku, dzięki temu otrzymujemy możliwość korzystania z udostępnionych przez Facebooka kryteriów targetowania reklam. Nową kampanię można stworzyć w Power Editorze, używając jednego z celów reklamowych:

 

Obecnie dostępne cele reklamowe, umożliwiające kierowanie reklam na Instagrama, to:
·         Konwersje w witrynie (polecana serwisom e-commerce)
·         Kliknięcia przekierowujące do witryny
·         Aktywność dotycząca posta na stronie
·         Wyświetlenia filmu
·         Aktywność w aplikacji mobilnej
·         Instalacje aplikacji na urządzenia przenośne
 
Następnie można utworzyć nowy zestaw reklam i rozpocząć jego konfigurację. Reklamy możemy kierować do osób wyodrębnionych na podstawie ich lokalizacji, wieku, płci, zainteresowań, zachowań, innych danych demograficznych czy połączeń.
Więcej na temat zaawansowanych metod kierowania reklam przeczytasz tutaj.
Kolejnym krokiem jest wybranie umiejscowienia reklamy – musimy zdecydować, czy chcemy, aby reklama wyświetlana była zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie, czy też wolimy, by była wyświetlana na samym Instagramie. W tym celu wybieramy miejsca docelowe:

Jeśli chcesz skorzystać z innych kreacji na Facebooku i na Instagramie, zalecane jest stworzenie dwóch zestawów reklam i wybranie dla nich odpowiedniego umiejscowienia reklam. Co więcej, nie jest wymagane w tym przypadku posiadanie konta na Instagramie (do wyświetlania reklam wystarczy strona firmowa na Facebooku). 

Następnie wybierz rodzaj optymalizacji reklam. Dla większości reklamodawców zalecany jest wybór optymalizacji pod kątem celu kampanii:

 
Gdy zestaw reklam będzie już gotowy, można rozpocząć proces tworzenia reklamy. Zalecany rozmiar reklamy na Instagramie to grafika w formacie 1080 x 1080 pikseli. Facebook udostępnia jednak opcję przycinania obrazu, która pozwala na dostosowanie wybranej grafiki do potrzeb reklamowych. Należy jednak pamiętać, że obraz musi być wysokiej jakości, najlepiej zapisany w formacie .png. Reklama może się pojawić w formacie kwadratowym lub prostokątnym. Ważne jest, aby tekst na reklamie nie zajmował więcej niż 20% jej powierzchni. Można to sprawdzić tym narzędziem:
https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay
Ponadto kreacja powinna być zgodna z zasadami reklamowymi Facebooka. Opcjonalnie możesz również dodać przycisk z wezwaniem do działania, np. „Kup teraz”, „Więcej informacji”, „Zarejestruj się”, „Pobierz”.
Na Instagramie możesz także promować krótkie, maksymalnie 30-sekundowe filmiki reklamowe. W przypadku takiej kampanii zalecany cel reklamowy to „Wyświetlenia filmu”. Reklama może się wyświetlać użytkownikom korzystającym z aplikacji na iOS oraz na urządzenia z systemem Android.
Gotowa reklama może wyglądać na przykład tak:
 
Skuteczne reklamy na Instagramie
Aby stworzyć skuteczną reklamę na Instagramie należy pamiętać o jednym: użytkownicy poszukują tam głównie inspirujących i ciekawych treści, odpowiadających ich zainteresowaniom. Źle stargetowana lub niedbale przygotowana kreacja może przynieść negatywny efekt i zniechęcić użytkowników do marki. Reklama powinna odzwierciedlać charakter marki i prezentować jej najlepsze atuty w kreatywny i lekki sposób. Ważne jest również zachowanie spójności z pozostałymi kreacjami publikowanymi przez markę. W tekście reklamy można posłużyć się popularnymi na Instagramie hashtagami. Idealna reklama powinna wywołać w użytkownikach jakieś emocje i skłonić ich do podjęcia pożądanego działania. 
 
Zachęcamy do testów
Dotychczasowa aktywność marek na Instagramie skupiona była w dużym stopniu na działaniach wspierających brand. Obecnie reklamodawcy otrzymali o wiele więcej przydatnych narzędzi, dzięki którym mają szersze możliwości pracy w ramach tego coraz bardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego.  Zachęcamy do prowadzenia własnych testów 🙂
 
 
Wróć do bloga

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: [email protected]

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF