Wróć do bloga

Pozycja pozycji nierówna. Czy raportowanie rankingu jest miarodajne?

Redakcja

Raportowanie pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania Google jest obarczone pewnym błędem, który spowodowany jest tym, że wyniki wyszukiwania mogą być różne w zależności od kilku czynników. W niniejszym artykule zobaczycie, jak pozycje danego serwisu mogą się różnić, oraz jak można uzyskać bardziej szczegółowe dane na ten temat.

Czy wyniki wyszukiwania w Google są zawsze jednakowe?

Każda osoba może otworzyć przeglądarkę, wpisać adres www.google.pl  i sprawdzić pozycję strony. Wyniki wyszukiwania dla dwóch osób wyszukujących tę samą frazę w tym samym momencie, mogą się jednak różnić. W celu zobrazowania tego zjawiska, przeprowadźmy test.
W poniższym przykładzie wykorzystujemy przeglądarkę Chrome (założenie: jesteśmy  zalogowani w Google, lokalizacja automatyczna – w naszym przypadku Łódź). Szukamy frazy: „wiadomości”.

Wyniki wyszukiwania bez określonej lokalizacji
Wyniki wyszukiwania z określoną lokalizacją – Łódź
Jak widać na powyższych zrzutach, lokalizacja może mieć znaczenie. Druga ilustracja pokazuje, że to właśnie określenie lokalizacji wpłynęło na zaprezentowanie nam stron z wiadomościami z miasta Łodzi.
Lokalizacja nie jest jednak jedynym czynnikiem, który może powodować różnice w wynikach wyszukiwania. Mogą to być także na przykład:
 • personalizacja wyników – jeśli jesteśmy zalogowani na naszym koncie Google, wyniki wyszukiwania mogą zostać spersonalizowane (więcej o personalizacji wyników wyszukiwania znajdziecie tutaj);
 • język interfejsu wyszukiwarki – określany w ustawieniach, który może również zostać określony w adresie URL wyników wyszukiwania, np.: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=bluerankinterfejs polski,
  http://www.google.pl/search?hl=en&q=bluerankinterfejs angielski;
Interfejs polski:
Interfejs angielski: Bluerank.comwyparł Bluerank.pl z pierwszego miejsca
Poniżej kolejny przykład zrzutów ekranu wyników wyszukiwania dla tego samego zapytania – z polskim oraz angielskim językiem interfejsu. Oba wyszukania zostały wykonane jako zalogowany użytkownik, z określoną lokalizacją – Łódź.

Jak widać na powyższych zrzutach ekranów, różnice nie są wielkie, lecz zauważalne. Niezmiennie na pierwszym miejscu znajduje się Paradyz.com, ale już na przykład strona Keramikos.pl straciła pozycję w top 5 podczas wyszukania z angielskim interfejsem, na rzecz strony Opoczno.eu

 • na minimalne różnice, nawet przy jednakowych ustawieniach trzech wcześniejszych elementów, może mieć również wpływ wykorzystanie przez wyszukiwarkę różnych tzw. Data Center (Centrum danych Google).
Istnieje zatem możliwość, że dwie osoby, wyszukujące w tym samym momencie tę samą frazę, otrzymają różne wyniki wyszukiwania. Jeśli istnieje potrzeba raportowania pozycji w wyszukiwarce, należy postarać się o wyniki najbardziej uniwersalne.
Aby uzyskać takie wyniki, należy korzystać z wyszukiwarki jako niezalogowany użytkownik, w trybie Incognito (w przypadku przeglądarki Chrome), bez konkretnego określenia lokalizacji (miasta). Jeśli rankingi sprawdzane są automatycznie, przez oprogramowanie (BTW wykorzystywanie takich narzędzi jest niezgodne z regulaminem wyszukiwarki), należy zgłębić ustawienia danego narzędzia i narzucić mu takie, które zagwarantują najbardziej poprawne wyniki.
Czy można uzyskać dokładniejsze informacje o pozycjach?
Skoro wyniki mogą się różnić, to czy jest możliwość określenia bardziej dokładnych informacji na temat pozycji serwisu w wyszukiwarce? Odpowiedzią na to pytanie są Narzędzia dla Webmasterów Google, w których mamy możliwość zagłębić się w raport pozycji dla fraz generujących ruch organiczny w badanym serwisie.
Przy okazji sprawdzania danych w GWT, możemy również sprawdzić, czy pozycje w Narzędziach dla Webmasterów pokrywają się z tym, co widzimy, korzystając z wyszukiwarki. Interesujące nas dane znajdują się w dziale Ruch –> Wyszukiwane hasła. Narzędzie to posiada również rozbudowane możliwości filtrowana danych, które pozwalają zawęzić raport do interesującej nas części.
Domyślne ustawienia pokazują łączne statystyki dla wszystkich typów wyszukiwania
W sekcji Szukajdostępne są filtry: Grafika (wyszukiwanie grafik), Sieć, Urządzenia przenośne (smartphony, tablety), Wideo (wyszukiwanie filmów). Można wykorzystać również filtr Zapytania „zawierające” / „nie zawierające” do wyfiltrowania danego słowa kluczowego. Istnieje również możliwość filtrowania danych na podstawie lokalizacji oraz wyłączenia z raportu fraz, które generują niewielki ruch (mniejszy, niż 10 wyświetleń lub kliknięć).

W powyższej tabeli ukazującej frazy, które wygenerowały ruch organiczny, znajdziemy dane takie, jak:

 • Wyświetlenia – jest to liczba wyświetleń serwisu w wynikach wyszukiwania.
 • Kliknięcia – jest to liczba kliknięć w link do Twojego serwisu w wynikach wyszukiwania.
 • CTR (współczynnik klikalności) – jest to odsetek wyświetleń serwisu w wynikach wyszukiwania, które zostały kliknięte przez użytkowników.
 • Średnia pozycja – jest to średnia pozycja serwisu na stronie wyników wyszukiwania danej frazy.
 • Kolumny „Zmień” – wartości te pokazują procentowe wzrosty i spadki w wartości względem poprzedniego okresu. Informacje o zmianach są widoczne maksymalnie dla ostatnich 30 dni.
Wybierając jedną z fraz, możemy przejść do raportu, w którym zobaczymy, jakie podstrony serwisu występują w wynikach wyszukiwania po danej frazie. Możemy też zobaczyć pozycje, na których pojawia się dana fraza.
Poniżej zrzut ekranu dla „przykładowej frazy”
Na powyższym zrzucie ekranu widać na przykład, jak często dane podstrony pojawiają się w wynikach wyszukiwania po „przykładowej frazie” oraz ile wynoszą liczby kliknięć.
W dolnej części tej strony znajdziemy informacje na temat tego, na których miejscach w wynikach wyszukiwania znajduje się nasza strona.
Dzięki  tym informacjom jesteśmy w stanie stwierdzić, która pozycja generowała największą liczbę wejść na stronę. Co więcej, informacje te mogą potwierdzić pozycje, które widzimy w wynikach wyszukiwania, sprawdzając pozycje serwisu „ręcznie”. Poniżej znajduje się zrzut ekranu bez wykorzystania żadnych filtrów.
Według danych powyższego raportu, serwis pojawia się najczęściej (35 000 wyświetleń) na pozycjach od 6 do 10. Drugim najczęstszym miejscem jest pozycja 3, na której w ostatnich 30 dniach serwis pojawił się 6500 razy, z czego wyniknęło 900 kliknięć, co oznacza CTR na poziomie 14%. W raporcie widać również, że strona pojawiała się też na miejscu 1 (170 wyświetleń, 35 kliknięć), gdzie CTR wynosił 21%.
Aby określić filtry, w celu uzyskania bardziej zawężonych danych, musimy cofnąć się do ogólnego raportu. Poniżej znajduje się zrzut pozycji dla „przykładowej frazy” w filtrze „Sieć”, Lokalizacja Polska.
Jak widać, dane nieco się różnią. CTR na pozycji 1 jest większy o 2%, natomiast na pozycji 4 niższy o 2%. Liczby wyświetleń i kliknięć również są nieco odmienne. Korzystając z filtrów możemy określić, jak często nasz serwis wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania w konkretnych typach wyników wyszukiwania (sieć, grafiki, wideo) oraz na urządzeniach mobilnych.
Wnioski
Raportowanie pozycji jest dobrym uzupełnieniem raportu ruchu. Ważne jest również, by aktywność ta była usystematyzowana oraz aby wszystkie raporty były sprawdzane w możliwie najbardziej uniwersalnej formie. Informacje na temat wzrostów lub spadków są jedną z wytycznych do planowania aktywności, lecz nie powinno się zaprzestawać analizy na poziomie pozycji serwisu. Należy pamiętać, że użytkownicy wyszukują w różny sposób, na różnych urządzeniach oraz w różnych lokalizacjach. Informacje, które można znaleźć w Narzędziach dla Webmasterów Google pozwalają analizować pozycje dokładniej i efektywniej, a dane tam się znajdujące mogą wiele powiedzieć o użytkownikach oraz o różnorodności sposobów wyświetlania się naszego serwisu w wynikach wyszukiwania.


Roman Bębenista, SEO Specialist Bluerank
Wróć do bloga

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych przez Bluerank sp. z o.o. znajdziesz w polityce prywatności.

Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF