Wróć do bloga

Od procy do karabinu snajperskiego – Martech zmienia rynek reklamy

Redakcja

Czym jest martech? Jak zmieni się oblicze digital marketingu? Czy inteligentny algorytm zastąpi specjalistę? Jak możemy wykorzystać nowe technologie w marketingu?

 

Zjawisko przenikania się kreatywnego świata reklamy z technologią można obserwować od samego początku wykreowania digital marketingu. Wraz z pierwszymi tego typu działaniami pojawiły się spotykane dotąd wskaźniki określające ich skuteczność. Zatem od samego początku prowadzone kampanie generowały dane na temat zachowań klientów, skuteczności działań czy wygenerowanych zysków i kosztów. Internet zmienia się dynamicznie na naszych oczach, podobnie marketing internetowy ewoluuje, aby dopasować się do nowej rzeczywistości.

 

Martech, czyli co?

To, co wyróżnia marketing internetowy na przestrzeni ostatnich lat to przede wszystkim świadomość zarówno po stronie klienta, agencji, jak i wydawców. We wszystkim jest coraz mniej przypadku, a coraz więcej nawet najmniejszych elementów jest kontrolowanych przez algorytmy obsługujące ogromne bazy danych. To, co wyróżniało działania digitalowe od reszty aktywności z obszaru marketingu, była mierzalność. Łącząc to z wcześniej wspominaną świadomością możliwości, jak i ciągłą potrzebą ulepszania procesów sprzedaży dochodzimy do punktu krytycznego. Jest nim przechylenie szali w uzyskiwaniu wyników z szeroko pojętej kreacji do technologii, która ową kreację dostarcza do użytkownika.

W ten sposób marketing staje się martechem (od połączenia słów marketing i technology). Nie należy sądzić, że technologia może zastąpić marketing, bo o ile sztuczna inteligencja nie rozwinie się do tego stopnia, aby sama się kontrolować, to nadal potrzebny jest człowiek, który wie, jak wykorzystać to, co maszyna dostarczy. Martechu nie należy postrzegać jako zagrożenia, a jako ogromną szansę dla marketingu jaki znamy dziś.

 

Reklamy personalizowane, które pomagają

Wiedza na temat dokładnych zachowań użytkowników, analizy ich historii zakupów czy zainteresowania konkretnymi treściami lub reklamami jest istnym Graalem dla działów marketingu. A co, jeśli to wszystko, a nawet więcej danych, można zagregować w jednej bazie i na ich podstawie budować wnioski i formułować działania, a nawet bezpośrednie grupy docelowe dla kampanii? Istne marzenie specjalistów digital marketingu. Takie rozwiązania pozwalają na hipertargetowanie przekazu, a przede wszystkim lepsze zrozumienie konsumenta.

Jednak, jak wiemy, z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Większość użytkowników nie odwiedza drugiej i kolejnych stron wyników w Google, na Facebooku czytamy starannie wyselekcjonowane treści. Przykładowo, niedawno oglądałem buty w jednym ze sklepów internetowych. Później serwowano mi reklamy tych butów łącznie z reklamami kredytów, samochodów czy niesamowitych sposobów na ponoć łatwe pieniądze. Irytujące? To właśnie stąd bierze się problem rosnącego procentu użytkowników wszelkich adblocków. Ciężko szukać winy po ich stronie, to w końcu marketing zakrzyczał ich i doprowadził do tego, że nie chcą więcej na niego patrzeć. Dostęp to tak precyzyjnych danych, możliwość ich analizy daje nam nie tylko unikalne szanse na dotarcie do potrzeb klienta. Nakłada to na nas obowiązek tworzenia reklam odpowiedzialnych, które przestaną denerwować użytkownika, a zaczną mu realnie pomagać.

 

Marketerze, naucz się korzystać z technologii

Wracając do możliwości oferowanych przez nowe technologie w marketingu to w praktyce ograniczają dla nas dwie rzeczy. Pierwsza z nich to źródła, z których możemy czerpać dane, druga to już tylko nasza wyobraźnia. Co jeśli wprowadzimy w naszej bazie scoring oceniający potencjał sprzedażowy zdobytych leadów? Co jeśli na podstawie historii klienta będziemy w stanie przewidzieć jego następny zakup? To jest znacznie bliżej niż może się wydawać, a sama technologia będzie w najbliższych latach dostarczać nam marketerom coraz bardziej zaawansowanych narzędzi. Tylko od nas zależy, jak je wykorzystamy.

 

Wróć do bloga

Tags: ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: [email protected]

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF