Wróć do bloga

‚Upierdliwa personalizacja’

Redakcja

Jeśli skorzystamy z wyszukiwarki Google, gdy będziemy akurat zalogowani do jednej z usług googlowych (np. korzystać będziemy z poczty Gmail) automatycznie zostanie dla nas zastosowane spersonalizowane wyszukiwanie. Oznacza to, że wyszukiwarka wykorzysta informacje zebrane o nas jako użytkowniku i podsunie takie wyniki wyszukiwania, które wg algorytmów Google lepiej odpowiadają naszym oczekiwaniom. Jednym słowem – na to samo zapytanie różni użytkownicy otrzymają zupełnie różne odpowiedzi w postaci innych lub inaczej uszeregowanych odnośników.

Czy nam się to podoba?

Nam średnio, ale zrobiliśmy miniankietę wśród innych użytkowników Sieci i okazało się, że większość uznaje spersonalizowane wyszukiwanie Google jako parametr domyślnie narzucony przez wyszukiwarkę za coś, co tylko utrudnia wygodne przeszukiwanie zasobów Internetu. 80% ankietowanych uznało to za zły pomysł podkreślając, że tego typu ‚udogodnienie’ tylko utrudni im pracę.

Zastrzeżenia dotyczą nie tylko tego, że np. na różnych komputerach (w domu i w pracy) będziemy widzieć różne wyniki wyszukiwania na to samo hasło, ale również zbierania i wykorzystywania przez Google informacji o nas. ‚Ludzie nie chcą, aby smutny pan przy jakiejś okazji zapytał ich – a po co wyszukiwałeś 7 lat temu – 17 kwietnia o 14.09 informacji o Bin Ladenie’ – napisał jeden z uczestników badania.

20% badanych, którzy są ZA podkreślają przede wszystkim, że spersonalizowane wyszukiwanie oszczędzi ich czas. Wskazują również na fakt, że jest to w sumie naturalny kierunek rozwoju wyszukiwarek, które powinny – jak mówią – ‚uczyć się użytkownika’.

Pomijając kwestie indywidualnych upodobań internautów i ich opinii na temat posunięcia Google, spersonalizowane wyniki wyszukiwania wprowadzą z pewnością także sporo zamieszania do usług pozycjonowania serwisów WWW i sposobu ich mierzenia / rozliczania. Wyszukiwarka zarobi dzięki temu znacznie więcej na linkach sponsorowanych, które staną się w tym momencie jedynym pewnym sposobem znalezienia się na czele wyników wyszukiwania, niezależnie od osobistych upodobań użytkownika wyszukiwarki… chociaż… może kiedyś i płatne odnośniki będą podlegać personalizacji? Kto wie?


Aneta Mitko

Wróć do bloga

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: ul. ul. Łąkowa 29, 90-554 Łódź,
e-mailem na adres: [email protected]

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF