Wróć do bloga

Ważne aspekty optymalizacji strony firmowej Google+

Redakcja

W ostatnim wpisie ,,Wykorzystaj Google Places i zwiększ swoją widoczność w wyszukiwarce” w skrócie przybliżałem tematykę Google+ Firmy. Dla wielu firm zaistnienie w lokalnych wynikach wyszukiwania powinno być priorytetem w działaniach SEO, dlatego przy optymalizacji strony firmowej Google+ należy zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. 

Według danych podawanych przez ComScore (2013 rok) około 30% wszystkich wyszukiwań ma charakter lokalny. Tym samym każdego miesiąca ponad 5 bilionów zapytań (Google, Yahoo, Bing) to zapytania uwzględniające lokalizację.  Dodatkowo personalizacja wyników wyszukiwania w Google sprawia, iż wiele naszych zapytań pomimo braku konkretnego miejsca, podaje wyniki z uwzględnieniem lokacji. Również ciągle rozwijający się rynek smartphonów, na którym około 50% wyszukiwań ma charakter lokalny sprawia, że każda firma, która chce przyciągnąć do swojego biura klientów, np. restauracja, lekarz, warsztat samochodowy, powinna zainteresować się wyszukiwaniem lokalnym.  Należy spodziewać się dalszej ekspansji blended search (wskazują na to tendencje zauważalne w USA).

Istotne elementy przy lokalnych wynikach wyszukiwania Google:

1. Ilość i jakość wzmianek o firmie (ang: citation) 
Wzmianki/wspomnienia to wszelkiego rodzaju przytoczenia dotyczące danej firmy na innej stronie internetowej. Zawierają one pełną nazwę firmy, adres i numer telefonu (NAP). Są to między innymi wpisy w firmowych katalogach stron, takich jak Panorama Firm. Wspomnienia o firmie to istotny czynnik rankingowy w wyszukiwaniu lokalnym. Powinny być one aktualne i spójne z informacjami prezentowanymi na naszym profilu i stronie internetowej. Dlatego też w przypadku zmiany adresu firmy, musimy postarać się zmienić również „citations” w innych miejscach – tak aby wyszukiwarka Google nie otrzymywała sprzecznych informacji, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze wyniki.

2. Bliskość adresu do centoridu
Jest to kolejny czynnik mający wpływ na pozycję w wyszukiwaniu lokalnym. Im bliżej centrum miasta wyznaczonego przez Google, tym lepsze wyniki może osiągać wpis danej firmy. Jednak ekspert od Local SEO Mike Blumenthal stwierdził, iż centroid może zmieniać swoją pozycję zależnie od wybranej branży. Innymi słowy, centrum może być inne dla fryzjerów, a inne dla wypożyczalni samochodów i wcale nie musi pokrywać się z centrum miasta.

 
 
Przykład centroidu dla zapytania: weterynarz, Źródło: blumenthals.com/blog
 
Jeżeli siedziba Twojej firmy znajduje się poza centroidem, by polepszyć swoją widoczność w lokalnych wynikach zapytania, możesz zastosować jeden z tych sposobów:
• Zastosować kategorię „Long tail”;
• Odciąć duplikaty/spamerów od wyników wyszukiwania – zwiększa się wtedy promień wyszukiwania;
• Dodać konkretne obszary działania Twojej firmy.
 
3. Adres firmy w szukanym mieście
Adres firmy w szukanym mieście to kolejny istotny czynnik rankingowy w przypadku lokalnych wyników wyszukiwania. Na przykład, jeśli jesteś właścicielem  restauracji włoskiej znajdującej się w Warszawie to jest bardzo prawdopodobne, iż będziesz pojawiał się w lokalnych wynikach dla zapytań typu „restauracja Warszawa”. Możesz też się wyświetlać na wyniki zapytania, gdy internauta wyszuka np. frazy „restauracja włoska” na komputerze lub innym urządzeniu zlokalizowanym w Warszawie. Analizując przeszło 1000 zapytań o charakterze lokalnym około 90% z wszystkich wyników zawierało wyłącznie firmy posiadające siedzibę w danym mieście.  
 
4. Ilość i jakość opinii na Google +
Istotne jest również, aby nasza firma posiadała wiele opinii od zadowolonych klientów na swojej stronie Google+. Opinie pozostawione na Google + mają większy wpływ na pozycje w lokalnych wynikach wyszukiwania, niż te znajdujące się w innych serwisach i platformach. Google przywiązuje również dużo uwagi do autentyczności wystawianych opinii, dlatego też odradzam ich zakup lub nienaturalne generowanie tylko po to, aby zwiększyć ich ilość. Stopniowe pozyskiwanie opinii jest tutaj kluczowe, dlatego też budowa silnego wizerunku w sieci powinna być istotnym elementem strategii SEM każdej strony internetowej. 
 
5. Dane teleadresowe firmy na stronie firmowej
Linkując na swoim profilu Google+ do strony firmowej należy pamiętać, aby zawierała ona te same dane, które widnieją na profilu, czyli nazwę firmy, adres oraz numer telefonu (NAP).  Jeśli informacje na Twojej stronie i profilu Google+ różnią się od siebie może to stać się  przyczyną problemów. Google może nie poradzić sobie z określeniem dokładnych danych, jakie powinno wyświetlać w wynikach wyszukiwania.  
Pamiętaj, aby unikać również popularnych błędów. Local SEO to działania złożone, podczas prowadzenia których możemy popełnić wiele błędów. Mogą one wpłynąć negatywnie na nasze pozycje w lokalnych wynikach wyszukiwania, dlatego też należy się ich wystrzegać. 
 
Do najpopularniejszych błędów należą:
• Upychanie słów kluczowych w nazwie firmy;
• Niezgodność danych kontaktowych (nazwa, adres, numer telefonu);
• Niewłaściwa kategoria firmy;
• Niezgodność adresu oraz danych kontaktowych na stronie docelowej miejsca;
• Nieprawidłowa lokalizacja na stronie miejsca;
• Brak danych kontaktowych dostępnych dla robotów wyszukiwarek w witrynie.
 
W kolejnym artykule postaram się przybliżyć tematykę zarządzania dużą ilość firmowych wpisów na jednym koncie Google+ Firmy.
 

 

Wróć do bloga

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych przez Bluerank sp. z o.o. znajdziesz w polityce prywatności.

Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: [email protected]

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF