Wróć do bloga

Wideo sprzedaje! Narzędzia YouTube, które pomagają zwiększyć sprzedaż

Marta Kusowska


Zmienia się świat – zmieniają się media. W Polsce, w grupie wiekowej 16-34, treści portalu YouTube są obecnie oglądane częściej niż telewizja kablowa. Każdego roku publiczność tego kanału rośnie, a im więcej chętnych, którzy oglądają zasoby zgromadzone na platformie, tym większe szanse dla reklamodawców na dotarcie do nowych klientów. Według prognoz, do końca 2018 roku wideo będzie stanowiło 80% treści w internecie!

Transformacja cyfrowa zmienia rynek reklamy. Według oficjalnych danych GUS z YouTube’a, każdego miesiąca, korzysta w Polsce średnio 20,2 mln użytkowników, a więc ok. 53% populacji. Dynamika wzrostu udziału reklam wideo w wydatkach marketingowych online kształtuje się na poziomie ok. 2 p.p. r/r. Saleforce w swoim raporcie podkreśla, że co raz mniejsze budżety reklamowe przeznaczane są na reklamy typu display (tradycyjne banery). Z kolei wideo jest obecnie najbardziej wzrostowym formatem reklamy, co zauważa w swoich badaniach IAB Polska. Według prognoz SMG, wartość wydatków rynku reklamowego na wideo online w Polsce w 2020 r. wzrośnie o 427% w stosunku do wyników osiągniętych w 2016 r.

Obecnie YouTube może pochwalić się 1,5 bilionem zalogowanych użytkowników miesięcznie. Jeżeli reklamy wideo mają wywierać wpływ na odbiorców, ważne jest, aby były widoczne – a nie tylko wyświetlane. W 2017 roku widoczność reklam YouTube nadal była liderem branży i wzrosła do 95% w 2017 r., w porównaniu do 2016 r., kiedy wynosiła 93%.

Wideo dla e-commerce

Zmiany, jakie zachodzą w świadomości użytkowników są coraz bardziej widoczne. YouTube to nie tylko skarbnica umiłowanej przez złotorękich Polaków sekcji DIY czy How to…?, ale również doskonałe miejsce promocji produktów i tym samym zwiększenia popytu oraz sprzedaży pochodzącej z reklam wideo. Już od jakiegoś czasu wśród narzędzi reklamowych są również i te, stworzone specjalnie dla sektora e-commerce. Sklepy internetowe mogą jeszcze bardziej wyeksponować swój asortyment np. poprzez format reklamowy True View for Shopping. Narzędzie to wzbogaca reklamy wideo o elementy interaktywne, kierujące odbiorców bezpośrednio do stron produktów w sklepie online, co znacznie przybliża użytkowników do finalizacji zakupów. Opcja True View for Shopping generuje karty produktowe, wykorzystując do tego dane z Merchant Center. W tego typu reklamach może pojawić się do sześciu kart produktowych jednocześnie. Istnieje również możliwość filtrowania zasobów reklamowych, aby precyzyjnie dostosować wyświetlane produkty do przekazu wideo.

Dlaczego warto korzystać z wideo?

Rozszerzony zasięg
Dzięki kartom produktowym możesz wpłynąć na użytkownika na wcześniejszym etapie ścieżki zakupu, a także dotrzeć do tych niezdecydowanych!

Dopasowanie kontekstowe
Promowanie produktów bezpośrednio związanych z oglądanym filmem wideo, w momencie, gdy użytkownicy aktywnie szukają inspiracji i opinii, zwiększa się prawdopodobieństwo konwersji.

Angażujący i umożliwiający działanie format
Połączenie mocy wzroku, dźwięku i ruchu, zwiększa liczbę konwersji z wideo i skraca ścieżkę zakupu.

Jak mierzyć efekty?
W celu dokonania ewaluacji prowadzonych działań niezbędna jest znajomość podstawowych  metryk związanych z kampaniami wideo. Interfejs AdWords posiada wiele różnych wskaźników, które pozwalają ocenić nam efekty emitowanych reklam. Podstawowymi parametrami pozwalającymi ocenić stan kampanii wideo są: współczynnik obejrzeń i średni koszt obejrzenia.

Współczynnik obejrzeń
Stosunek liczby osób, które obejrzały film (przez co najmniej 30 sekund) bądź weszły z nim w interakcję (np. przez kliknięcie w kartę produktową) do liczby wyświetleń reklamy. Wyższa wartość współczynnika zwykle wskazuje, że nasza kreacja utrzymuje uwagę potencjalnych klientów. Jedną z dobrych praktyk na jego poprawę jest wprowadzenie zmian w reklamie.

Średni koszt obejrzenia (CPV)
Średnia kwota, którą płacimy za obejrzenie*. Jej wysokość zależy od różnych czynników. Niższy CPV oznacza, że płacimy mniej za każde obejrzenie reklamy przez potencjalnego klienta, dzięki czemu efektywniej wykorzystujemy przeznaczony budżet. Do najpopularniejszych praktyk obniżających CPV należą: zmiana strategii ustalania stawek, zawężanie kierowania i udoskonalanie kreacji wideo.

*Obejrzenie jest liczone tylko, jeśli użytkownik ogląda film przez co najmniej 30 sekund lub do końca (w zależności od tego, co nastąpi szybciej) lub gdy wejdzie w interakcję z Twoją reklamą.

W przypadku reklam wideo z opcją True View for Shopping, warto monitorować wyniki pod kątem zaangażowania.

Zaangażowanie
Liczba kliknięć w interaktywne elementy, takie jak ikony, które rozwijają karty w reklamie wideo.

Współczynnik zaangażowania
Iloraz interakcji uzyskanych przez reklamę (np. ikon kart) i liczby wyświetleń. Wynik wyrażany jest jako wartość procentowa (interakcje ÷ wyświetlenia = współczynnik zaangażowania).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób wideo sprzedaje i jakie narzędzia YouTube w tym pomagają przyjdź na konferencję Akademia Marketingu, która odbędzie się 16 -17.05.2018 r. w Krakowie. Podczas prelekcji Programmatic Wideo, czyli telewizja 2.0, którą poprowadzę wraz z Dawidem Dutkiewiczem, zdradzę więcej pomysłów na to, jak skutecznie dotrzeć do odbiorców za pomocą działań reklamowych w portalu YouTube. 

 

Artykuł został opublikowany przez marketerplus.pl

Wróć do bloga

Tags: , ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF