Wróć do bloga

Wszystko, co musisz wiedzieć o Marketing Automation

Dominika Chachuła

Automatyzacja to jeden z najważniejszych obecnie trendów w branży digital. Pozwala działać skuteczniej, a jednocześnie szybciej i wydajniej. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tym tematem i czy to faktycznie rozwiązanie idealne dla każdego?

 

Marketing Automation to metoda działania, która ułatwia pracę marketerów poprzez wykorzystanie narzędzi do automatyzacji kanałów dotarcia do klienta (np. social media, content, e-mail). Filozofia ta zakłada integracje kanałów dotarcia i używanie danych deklaratywnych, transakcyjnych czy behawioralnych do personalizacji marketingu. Nie jest to jednak proces dla wszystkich – o czym warto pamiętać przed wdrożeniem automatyzacji?

 

Marketing Automation – kiedy jest ci niezbędny?

W węższym ujęciu Marketing Automation to narzędzia, które przetwarzają dane o klientach, żeby optymalizować działania marketingowe i sprzedażowe. Narzędzia te pozwalają nie tylko na automatyzacje procesów, ale na monitoring, analizę oraz segmentację oferty.

Rozwiązań z zakresu automatyzacji jest mnóstwo, dlatego warto nie zrażać się i poszukać tych optymalnych dla swojego biznesu. Najbardziej popularnymi działaniami są: dynamiczne kreacje reklamowe oparte o dane (w różnej funkcji, np. przypomnienia o porzuconym koszyku), segmentacja wysyłek e-mailingowych czy rekomendacje produktowych w sklepie.

 

Przed wdrożeniem narzędzi

Przed wybraniem narzędzia, należy zrozumieć odrębne punkty widzenia klienta i sprzedawcy – Marketing Automation pomaga e-commerce’om w usprawnieniu procesów sprzedaży, pozyskiwaniu wartościowych kontaktów czy w ogólnym monitorowaniu skuteczności kanałów marketingowych. Natomiast klient widzi wyłącznie komunikat, który generuje mu sprzedawca, a dodatkowym wyzwaniem staje się zjawisko przeinformowania (w 2009 roku twierdzono, że człowiek widzi około 3000 komunikatów reklamowych każdego dnia, a od tego czasu liczba się zwiększyła[1]).

Jeżeli zadamy sobie pytanie „dlaczego klient powinien zauważyć akurat moją reklamę?”, to odpowiedź musi być zgodna z językiem korzyści naszego klienta. Marketing Automation sprawia, że w mnogości reklam komunikat personalizowany będzie przełamaniem wszystkich barier pomiędzy sprzedawcą a konsumentem.

 

Jakie dokładnie korzyści przynosi klientom Marketing Automation?

 • Wykorzystując dane z CRM-ów lub innych baz można trafić do klienta z dopasowanym komunikatem (np. reklama produktów komplementarnych albo podobnych do przeglądanych).
 • Dokładny monitoring Customer Journey pomaga szybciej zlokalizować problem w komunikacji lub procesie sprzedażowym.
 • Komunikaty są dostosowane do potrzeb w taki sposób, że wykorzystują również mikro-, ale też makromomenty (dzięki temu konsument raczej nie zobaczy reklam kostiumów kąpielowych w grudniu).

 

Kiedy automatyzacja jest sukcesem, a kiedy kończy się porażką?

Największym sukcesem automatyzacji marketingu jest osiąganie lepszych rezultatów (sprzedażowych i wizerunkowych) przez docieranie do klientów w najlepszym możliwym czasie. Przewidywanie zachowań użytkowników i odpowiadanie na konkretne potrzeby świadczy nie tylko o efektywnej znajomości konsumentów, ale także o doskonałym wdrożeniu automatyzacji, która (dosłownie) myśli, żeby inni nie musieli.

Proces, który kończy się porażką, jest zwykle oparty na bardzo podstawowych błędach: niedostosowanie finansowe do oczekiwań od automatyzacji, słaba jakość bazy danych,  brak zdefiniowanych KPI. Warto pamiętać o wprowadzaniu nowych danych i ciągłej współpracy pomiędzy marketingiem a działem sprzedaży: narzędzie, które nie zostaje aktualizowane, pracuje niewydajnie.

Jedną z porażek, która wydaje się być oczywista, jest nieodpowiednie przygotowanie komunikatów, a w konsekwencji mechanicznie brzmiąca komunikacja, nawet wysyłanie spamu. Automatyzacja pozwala na wysyłanie treści, które idealnie pasują do różnych konsumentów (także do profilu psychodemograficznego), dlatego niewykorzystywanie tego potencjału to ogromne niepowodzenie.

 

Od czego zacząć przygodę z Marketing Automation?

Najlepszym momentem do rozpoczęcia działań jest moment w życiu firmy, w którym sprzedawcy i marketingowcy uzbierali dane, pozwalające na wyróżnienie kilku grup klienckich. Może to iść w parze z powiększeniem asortymentu w sklepie, tworzeniem nowych marek w firmie, a także z wyspecjalizowaniem marki w taki sposób, że nawet nieznaczne interakcje użytkownika z treściami są na tyle ważne, by pomóc w wyborze oraz sfinalizowaniu transakcji.

 Początek przygody z Marketing Automation może wydawać się skomplikowany i drogi, dlatego warto zacząć metodą małych kroków. Kilka podstawowych ruchów na początek:

 • Mapowanie ścieżki klienta i punktów styku
 • Integracja kanałów dotarcia do klienta
 • Ustawienie prostych alertów sprzedażowych
 • Przygotowanie pierwszej strategii treści (dostosowanych do wszystkich kanałów)
 • Przygotowanie pierwszych wysyłek newsletterów

 

[1] Źródło: A. Teutsch (red.), Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach, Kraków 2009, [na podstawie:] Killing Us Softly 3. Advertising`s Image of Woman. Study Guide, s. 4.

Wróć do bloga

Tags: , ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych przez Bluerank sp. z o.o. znajdziesz w polityce prywatności.

Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF