Wróć do bloga

Zarobki w Bluerank – nasze widełki wynagrodzeń

Izabela Pawlak

Kwestia jawności zarobków jest obecnie jednym z najgorętszych tematów wśród przedstawicieli działów HR, a także osób, które aktywnie poszukują pracy. Ci pierwsi mierzą się z wyzwaniem dostosowywania możliwości firmy do otoczenia i jego wymagań, drudzy natomiast uznają, że jeśli pracodawca jest uczciwy i dba o swoich pracowników, to wiedza dotycząca wynagrodzeń, powinna być dla każdego kandydata dostępna od ręki. Na bazie tych oraz podobnych dyskusji, postanowiliśmy dołączyć do grona firm, które takich informacji dostarczają, w związku z czym upubliczniliśmy zarobki w Bluerank. Jak i dlaczego to zrobiliśmy?

 

Ujawnienie widełek zarobków w Bluerank – jak się do tego przygotowaliśmy?

Na przełomie 2018 i 2019 roku, toczyła się u nas szeroka dyskusja na temat upubliczniania wynagrodzeń w redagowanych przez nas ogłoszeniach o pracę. Mieliśmy wiele przemyśleń dotyczących samego procesu – począwszy od sprawdzania statystyk dotyczących tego, jak skuteczne są ogłoszenia zawierające informacje o zarobkach w stosunku do pozostałych publikacji, przez kwestie konkurencyjności wynagrodzeń na rynku pracy, skończywszy na tym, co najważniejsze, czyli wcześniejszej informacji, skierowanej do osób już zatrudnionych w Bluerank. To między innymi ich potrzeba większej jawności zarobków, napędziła naszą dyskusję.

Od koncepcji przeszliśmy do czynu, czego efektem były szeroko zakrojone prace nad zbudowaniem bluerankowej siatki wynagrodzeń. Każdy z szefów działów, w oparciu o opis stanowisk i odpowiedzialności pracowniczej, miał stworzyć wzór widełek w swoim dziale. Następnie zostały one skonsultowane z działem HR oraz uspójnione na poziomie całej organizacji w taki sposób, by uniknąć nieuzasadnionych rozbieżności.

Efektem dwumiesięcznej pracy było powstanie tabel z wynagrodzeniami w Bluerank:

Widełki wynagrodzeń w Bluerank w 2019 roku - działy projektowe

Widełki wynagrodzeń w Bluerank w 2019 roku – działy projektowe

Widełki wynagrodzeń w Bluerank w 2019 roku - działy wsparcia

Widełki wynagrodzeń w Bluerank w 2019 roku – działy wsparcia

 

Podane w tabelach widełki wynagrodzeń odnoszą się do kwot brutto, w ujęciu pensji podstawowej. Dodatkowo wszyscy mamy możliwość wypracowania premii za realizowane projekty, która wypłacana jest jako dodatek na koniec roku kalendarzowego. Na tę premię przeznaczono do 5% przychodów firmy.

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się ujawnić zarobki w Bluerank?

Powody, dla których rozpoczęła się u nas dyskusja na temat ujawniania wynagrodzeń, można podzielić na dwie kategorie:

1. Czynniki wewnętrzne

W naszej organizacji dążymy do zachowania jak największej transparentności między działaniami na wszystkich szczebli organizacji. Wierzymy, że otwarta komunikacja oraz szczera informacja na temat realizowanych projektów i zadań, pozwala nam zbudować większe zaangażowanie i identyfikację pracowników z firmą. Wobec napływających do nas głosów, mówiących o potrzebie poznania realiów wynagrodzeń w obrębie danych stanowisk, postanowiliśmy stworzyć siatkę wynagrodzeń w Bluerank.

2. Czynniki zewnętrzne

O czynnikach zewnętrznych wspominaliśmy już powyżej. Pierwsze refleksje dotyczące upubliczniania zarobków spływały do nas z rynku. Na bazie obserwacji zmieniających się trendów w rekrutacji, coraz częstszych dyskusji pod postami z konkretnymi ofertami pracy, a także opinii ekspertów z branży HR, postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom otoczenia.

 

Jawne widełki wynagrodzeń – realne korzyści dla firmy

Wierzymy, że upublicznienie zarobków w Bluerank, pozwoli nam na osiągnięcie kilku ważnych celów, przytoczonych już przez Macieja Gałeckiego (CEO Bluerank) w jednym z jego artykułów dotyczących tego tematu:

1. Pozyskiwanie uwagi kompetentnych specjalistów

Chcemy szanować czas obu stron procesu rekrutacji. Informacja o realnych do osiągnięcia zarobkach, zestawiona z naszymi oczekiwaniami oraz opisem obowiązków, pozwala szybciej i sprawniej wyłonić najlepszych kandydatów do pracy na danym stanowisku. Doświadczenie pokazuje nam, że kompetentni specjaliści nie chcą rozmawiać o niekonkretnych ofertach. 

2. Pozyskanie zainteresowania tych, którzy mogliby aplikować na stanowisko inne, niż to, na które aktualnie rekrutujemy

Polityka naszej firmy w zakresie rekrutacji jest otwarta. Choć posiadamy sprecyzowane potrzeby odnośnie poszukiwanych osób, nie zamykamy się na rozmowy z innymi, potencjalnie pasującymi do naszej organizacji talentami. Jawne zarobki w Bluerank mogą rzucić nowe światło osobom poszukującym pracy. 

3. Uświadomienie możliwości rozwoju i ścieżki kariery

Publiczne widełki wynagrodzeń są nieodłącznym elementem siatki stanowisk, która dzięki temu łatwiej trafia do odbiorców. Analizując poszczególne pola, można zobaczyć, jak wiele możliwości rozwoju oferują poszczególne działy naszej firmy – co ważne, nie ograniczamy się tylko do stanowisk juniorskich i awansów na specjalistę. Także doświadczone osoby mają możliwość kolejnych zmian stanowiskowych i przejmowania nowych obszarów odpowiedzialności. W Bluerank „sky is the limit”!

4. Bycie przykładem dla innych

Ambicją zapewne każdej firmy jest bycie przykładem w swojej branży. Podobne cele mamy również my, stąd zdecydowaliśmy się na pierwszy krok i ujawnienie zarobków w branży digital marketingu w Polsce. Wierzymy, że skoro nasza organizacja mogła podzielić się swoimi danymi, inne również z czasem otworzą się na te informacje, na czym finalnie zyskają osoby, które aktywnie poszukują pracy.

 

Rozpoczęcie rozmów dotyczących zarobków w Bluerank, pozwoliło nam toczyć szereg dyskusji na ten i inne, nie tylko HR-owe tematy, na wielu poziomach organizacji. Konwersacje na Linkedinie, Facebooku czy rozmowy podczas spotkań branżowych, pokazują nam, że temat niewątpliwie jest interesujący, niekiedy niejednoznaczny, a często również inspirujący. Potwierdza to nasze przekonanie: warto rozmawiać. Nawet na te, z pozoru trudne tematy, które związane są z wynagrodzeniami.

Z pewnością nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa w kwestii dzielenia się swoją wiedzą na temat jawności zarobków w digital marketingu. Wciąż zbieramy informacje związane z tym, jak u nas zmieniła się efektywność działań rekrutacyjnych po dodaniu do ogłoszeń widełek wynagrodzeń.

W przyszłości mamy nadzieję wrócić z kolejnymi ciekawymi danymi, a także realizować inne HR-owe projekty z myślą o naszych pracownikach oraz tych, którzy chcieliby się nimi stać.  Najbliższymi działaniami będzie aktualizacja widełek wynagrodzeń na początku 2020 roku,  a także wnioski z analiz dotyczących prowadzonych rekrutacji. Dodatkowo warto zaznaczyć, że siatka wynagrodzeń jest ściśle skorelowana z naszymi opisami stanowisk pracy  i odpowiedzialności w ramach konkretnego obszaru. Na tym polu cały czas się rozwijamy i również chętnie podzielimy się doświadczeniami, w ramach kolejnych artykułów. Zachęcamy do śledzenia informacji udostępnianych przez Bluerank.

Więcej o naszych ofertach pracy dowiesz się na: www.bluerank.pl/kariera 

 

Wróć do bloga

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami


Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych przez Bluerank sp. z o.o. znajdziesz w polityce prywatności.

Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: kontakt@bluerank.pl

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF