Wróć do bloga

8 nowych funkcji w AdWords, których będziesz używać w 2017 roku

Redakcja

2016 rok przyniósł sporo rozwiązań w AdWords i kilka całkiem nowych użytecznych funkcji w edytorze. Patrząc na tempo, jakie narzuca Google, rok 2017 będzie jeszcze bogatszy w nowości produktowe i dodatkowe opcje usprawniające pracę. Część nowych rozwiązań jest jeszcze w fazie testowej, część już niedługo wyprze na stałe stare funkcje. Z czego będziemy musieli i z czego warto będzie korzystać w 2017 roku w AdWords?

Zmiany będą dotyczyć wielu obszarów, rozpoczynając od reklam tekstowych, a kończąc na generalnym wyglądzie panelu AdWords. Do historii odchodzą reklamy tekstowe w sieci reklamowej, niedługo nie będzie też można dodawać ani edytować reklam tekstowych starego typu w sieci wyszukiwania.

W końcówce zeszłego roku pojawiły się także nowe rozszerzenia, które warto na stałe wprowadzić do struktury kampanii: rozszerzenia cen i rozszerzenia wiadomości. Z punktu widzenia optymalizacji konta, interesującymi opcjami są grupy kampanii oraz wersje robocze, które zastąpiły eksperymenty kampanii. Nowością ze stycznia bieżącego roku – może niezbyt spektakularną, ale z pewnością użyteczną – są listy wykluczeń, które możemy dodawać z poziomu konta menadżera. Warto też wspomnieć o największej i chyba najbardziej oczekiwanej zmianie, która dopiero ma nastąpić w tym roku, czyli o nowym interfejsie AdWords.

 

1. Reklamy Elastyczne

Od 31 stycznia w AdWords nie będzie można dodawać ani edytować standardowych reklam tekstowych w sieci reklamowej. Na ich miejsce Google wprowadził reklamy elastyczne, które dają o wiele więcej możliwości niż zwykłe reklamy tekstowe. System sam dopasowuje format reklamy do miejsca dostępnego na stronie wyświetlania. Jedyne co musimy zrobić to udostępnić odpowiednie zasoby: tekst reklamy, nagłówki, adres url, nazwę firmy, grafikę i logo.

reklama-elastyczna-bluerank-rys-1

Warto pamiętać, że w przypadku braku gotowych kreacji graficznych możemy skorzystać z kreatora dostępnego w AdWords . Reklama elastyczna może przybierać różne formaty: od reklamy tekstowej do reklamy banerowej.

bluerank-elastyczna-rys2
Zalety:

 • Połączenie reklamy tekstowej i banerowej;
 • Samodzielne dostosowywanie się do rozmiaru na stronie;
 • Dopasowywanie się do wyglądu witryny wydawcy – może to też być odbierane jako wada (reklama bardziej wtapia się w otoczenie), jednak nasze analizy potwierdzają większą skuteczność reklam elastycznych;
 • Atrakcyjny wygląd – za pomocą tekstu i banerów można skonstruować naprawdę atrakcyjne i ciekawe formaty;
 • W wielu przypadkach klient nie musi przygotowywać specjalnych grafik. Taką reklamę specjalista AdWords może przygotować sam, bez angażowania klienta czy grafika.

 

2. Rozszerzone Reklamy Tekstowe

Termin wyłączenia standardowych reklam tekstowych w sieci wyszukiwania Google przesunął z 2016 roku na 31 stycznia 2017. Z początkiem lutego nie będziemy mogli już dodawać ani edytować krótkich reklam tekstowych. W zamian dostaliśmy rozszerzone reklamy z większą ilością znaków i nową konstrukcją (2 nagłówki).

rozszerzona-reklama-tekstowa-bluerank-rys-3
Więcej o Rozszerzonych Reklamach Tekstowych pisaliśmy tutaj.

 

3. Rozszerzenia Wiadomości

Wprowadzone niedawno Rozszerzenia Wiadomości to kolejna opcja (po rozszerzeniach połączeń) angażująca użytkowników mobile. Umożliwia ona kontakt z reklamodawcą poprzez wiadomość sms. Nowa funkcja wpisuje się w strategię wzmacniania potencjału wyszukiwarki mobilnej i analizowania wartości konwersji na różnych urządzeniach. Użytkownik, któremu wyświetliła się nasza reklama na telefonie, może przejść na jej stronę, lub wybrać opcję „Kliknij, aby wysłać sms”.

rozszerzenie-wiadomosci-mitsubishi-rys-4

Podobnie jak przy rozszerzeniach połączeń – płacisz tylko raz za kliknięcie w reklamę lub w rozszerzenie. Po wybraniu opcji wysłania sms pojawia nam się ekran wiadomości sms przygotowanej przez reklamodawcę z jego numerem telefonu. Wszystkie dane wprowadzamy w panelu. Skuteczność sprawdzamy w zakładce Rozszerzenia reklam i wybieramy segment rodzaj kliknięcia, następnie patrzymy, ile było kliknięć w „Kliknij, aby wysłać wiadomość”. Na obecną chwilę nie można mierzyć liczby faktycznie wysłanych wiadomości ani wliczać ich w konwersje.

Zalety:

 • Kolejna funkcja angażująca użytkowników mobile i skracająca ścieżkę zakupową;
 • Dodatkowa możliwość komunikacji z klientami.

 

4. Rozszerzenia Cen

Rozszerzenia cen pozwalają dodatkowo pod reklamą na urządzeniu mobilnym wyświetlić ceny produktów, marek, kategorii czy usług.

rozszerzenia-cen-mobile-rys-6

Może to być konkretna kwota, lub poprzedzona kwalifikatorem ceny „od” lub „do”. Konfiguracja rozszerzenia jest bardzo prosta – na tą chwilę możemy ją dodać tylko przez panel online, w edytorze nie ma jeszcze takiej opcji.

rozszerzenie-cen-rys-5
Linki płatne są coraz bardziej dostosowywane do użytkowników urządzeń mobilnych. Umiejętne stosowanie rozszerzeń zwiększa naszą widoczność w wyszukiwarce mobile.

Zalety:

 • Kolejna możliwość zwrócenia na siebie uwagi użytkowników mobile;
 • Rozszerzenia cen zajmują sporo miejsca pod reklamą, co zwiększa naszą powierzchnię reklamową;
 • Dotarcie z większą ilością informacji do użytkowników mobile.

 

5. Wersje robocze

Wersje robocze Google wprowadził na miejsce eksperymentów i w związku z tą zmianą zyskaliśmy tak naprawdę dwie nowe funkcje. Mamy teraz narzędzie do tworzenia wersji roboczych, które potem możemy zastosować w kampanii lub najpierw przetestować jako eksperyment i zastosować po wstępnym sprawdzeniu. Wersje robocze są dostępne w prawym górnym rogu z poziomu danej kampanii.

wersje-robocze-kampanii-rys-7

Jest to bardzo użyteczna opcja, jeśli chodzi o testowanie różnych strategii i rozwiązań – tych, które my proponujemy klientowi i tych, przy których upiera się sam klient. Myślę, że wersję roboczą, a następnie eksperyment, warto stosować nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy sceptycznie nastawieni do zmian, które musimy wdrożyć czy niepewni końcowego rezultatu, ale praktycznie zawsze, gdy wprowadzamy jakieś duże zmiany na konto.

tworzenie-wersji-roboczej-rys-8

Regularne stosowanie tej funkcji jako etapu przejściowego dla wdrażanych strategii pozwoli nam uniknąć drastycznego spadku statystyk konta, gdyby poszło coś nie tak.

Zalety:

 • Możliwość przejścia z wersji roboczej na eksperyment;
 • Przejściowe wdrażanie nowej strategii na konto;
 • Testowanie tego, jak wdrażane zmiany wpłyną na statystyki konta AdWords.

 

6. Lista wykluczeń dla konta MCK

Ta dodatkowa funkcjonalność AdWords sprawi, że zarządzanie wieloma kontami stanie się dla managerów jeszcze łatwiejsze. Listy wykluczeń możemy teraz dodać na poziomie MCK i wszystkie nasze konta mogą nimi dysponować. Ułatwi to dodawanie uniwersalnych wykluczeń do kont o podobnym profilu / branży.

listy-wykluczen-rys-9

Zalety:

 • Przechowywanie list w jednym miejscu (na jednym koncie MCK);
 • Edytowanie list tylko w jednym miejscu;
 • Udostępnianie list wszystkim kampaniom ze wszystkich kont pod naszym MCK;
 • Większa automatyzacja pracy i wymiany wiedzy między kontami;
 • Wszyscy managerowie z danej agencji mogą łatwo korzystać z list innych managerów.

 

7. Grupy Kampanii

Z punktu widzenia analityki AdWords Grupy Kampanii to ciekawa funkcja przyśpieszająca pracę i monitorowanie efektów. Z kilku kampanii o podobnym profilu czy założeniach możemy stworzyć grupę, której nadajemy cele do realizacji np. zakładaną ilość konwersji, potencjalny koszt, który chcemy by wygenerowały czy średnie CPC. Wystarczy rzut okiem i wiemy, czy potrzebna jest dodatkowa optymalizacja. Można podzielić kampanie ze względu na strategię, zakres działań czy źródło ruchu.

Zalety: 

 • Pomaga usystematyzować cele na koncie;
 • Łatwa analiza danych i interesujących nas celów;
 • Możliwość pogrupowania kampanii w odpowiednie grupy pod kątem założeń i celów do realizacji.

 

8. Nowy interfejs AdWords

2017 rok ma przynieść najbardziej oczekiwaną zmianę, czyli nowy interfejs panelu AdWords. Zagraniczni komentatorzy zapewniają, że nowy panel ma być proanalityczny, a optymalizacja kampanii będzie o wiele prostsza i dopasowana do biznesowych potrzeb, cały interfejs ma być bardziej intuicyjny i wizualnie dopracowany. Możemy liczyć na większą dostępność danych i bardziej spektakularne graficzne ich przedstawienie. Na screenach przedstawionych przez Larry’ego Kim’a widzimy, że zmiany dotkną także nawigacji oraz grupowania powiązanych ze sobą elementów, takich jak reklamy i rozszerzenia reklam. Ma się też zmienić zakładka Wymiary, a pewne jej funkcjonalności mają być dostępne od razu z poziomu kampanii czy grupy reklam. Ewoluować ma też opcja dodawania kampanii. Nie możemy się już doczekać!

_

Malwina Szporak

Wróć do bloga

Tags: , ,

Zobacz także:


5 funkcji edytora AdWords, które przyspieszą Twoją pracę

Jak szybko tworzyć kampanie AdWords i wprowadzać w nich zmiany? Odpowiedź jest prosta: zacząć korzystać z edytora AdWords. Jeśli już używasz tego przydatnego narzędzia, na pewno zainteresuje Cię to, jak usprawnić zarządzanie rozbudowanym kontem klienta. P…

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak podanie numeru telefonu i adresu e-mail jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Dane będą wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi, a w przypadku wyrażenia zgody również w celu marketingowym.


Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: [email protected]

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF