Wróć do bloga

Jak użytkownicy korzystają z Asystenta Google – case study na podstawie naszej aplikacji

Jacek Tkaczuk, Dominika Paruszewska

Widoczne zainteresowanie i rosnąca popularność Asystenta Google w polskiej wersji językowej to wyraźny znak, że jesteśmy świadkami technologicznego przełomu. Branża przewiduje, że niedługo aż 50% wyszukiwań w internecie będzie głosowych, a jedna trzecia użytkowników będzie dokonywać zakupów przy użyciu asystentów głosowych. Ten globalny trend potwierdza, że nadchodzące lata przyniosą bezprecedensowy wzrost interakcji człowieka z technologią, a komunikowanie się głosem na dobre zastąpi wpisywanie komend na ekranowej klawiaturze.

Korzystając z platformy Asystent Google, Bluerankowy dział R&D na początku tego roku stworzył własną aplikację do komunikowania się z użytkownikami. Aplikacja ma pomagać potencjalnym kandydatom w poszukiwaniu informacji o firmie i możliwościach rozwoju zawodowego w poszczególnych działach. Wdrożenie tego rozwiązania i prześledzenie interakcji z użytkownikami przyniosło wiele interesujących wniosków.

Przede wszystkim, pomimo, że Asystent Google pojawił się w Polsce dopiero na początku tego roku, już teraz widać wyraźne zainteresowanie użytkowników tym tematem. Nasza aplikacja przez pierwsze 30 dni została wywołana 200 razy. Obecnie korzysta z niej około 80 użytkowników w miesiącu.  Choć to – teoretycznie – niedużo ,  warto pamiętać, że w tym przypadku mowa o niszowej, lokalnej branży.

Oprócz tego,  da się zauważyć, że użytkownicy testują Asystenta i próbują nawiązywać połączenia z różnymi aplikacjami, sprawdzając ich możliwości. Do takich wniosków można  dojść analizując zapytania – zdarzały się wśród nich takie jak choćby: „fajna ta aplikacja”, „co to bluerank” czy „ok Google”. Z drugiej strony, istotna większość, bo prawie 70% interakcji, była wykonywana przez użytkowników, którzy zadali 2 lub więcej pytań, a 16% można nazwać heavy userami – to ci, którzy zadawali ponad 5 pytań podczas swoich sesji.

To wdrożenie pomogło wyciągnąć jeszcze jeden wniosek – aplikacje dostępne dla polskich użytkowników wciąż są nieliczne. Na stronie https://assistant.google.com/explore?hl=pl_pl znajduje się katalog tych, z których można korzystać. Wyraźnie widać, że w  kategoriach, jak np. Zakupy, liczba aplikacji jest niewielka, co sprawia, że  łatwo jest w nich zaistnieć – nie tylko po to, by sięgnąć po palmę pierwszeństwa, ale także, by korzystać z potencjału użytkowników, którzy takich aplikacji poszukują i je testują.

To dobry prognostyk dla biznesu: z uwagi na stosunkowo niewielką konkurencję, w postaci wspomnianych aplikacji i ich rosnącą popularność wśród użytkowników, wciąż można dość łatwo, organicznie trafić do nowych osób przez katalog Asystenta. 200 sesji w miesiącu w temacie kariery zawodowej w konkretnej firmie (w tym przypadku Bluerank) to całkiem dobry wynik – gdyby tematem aplikacji była inna, popularniejsza dziedzina, choćby związana z branżą odzieżową i możliwością przeglądania ubrań, zaangażowanie użytkowników byłoby z pewnością większe.

Wróć do bloga

Tags: , , ,
Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Skontaktuj się z nami


Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych przez Bluerank sp. z o.o. znajdziesz w polityce prywatności.

Kto jest administratorem Twoich danych?
Administratorem Twoich danych jest Bluerank sp. z o.o., kliknij i dowiedz się więcej m.in. po co nam Twoje dane i jakie masz prawa..

Nasze akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 100 000 zł, NIP 727-272-57-03.

Jak możesz się z nami skontaktować?
listownie: al. Piłsudskiego 87, 92-332 Łódź,
e-mailem na adres: [email protected]

Jakie masz prawa?

 1. dostępu do Twoich danych,
 2. ich poprawiania,
 3. żądania ich usunięcia,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. przenoszenia Twoich danych.

Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi?
Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl/

Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzanym?

 1. w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie oferty Bluerank
 2. w celu korespondencji związanej ze złożonym zapytaniem
 3. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Bluerank sp. z o.o. oraz innych wydarzeń organizowanych przez Bluerank sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na Twój adres e-mail lub numer telefonu,
 4. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o.

Czy musisz podawać nam swoje dane?
Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziemy mogli jednak skontaktować się z Tobą w celu udzielenia Ci odpowiedzi i nie będziemy mogli przesłać Ci oferty

Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?

 1. Art. 6 ust. 1 lit. a RODO, czyli tego rozporządzenia.
 2. Jeżeli wyrazisz zgodę na otrzymywanie komunikatów marketingowych również na Twój adres e-mail i numer telefonu, to podstawą prawną będzie także art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Komu przekażemy Twoje dane?

 1. Dostawcom usług związanych z przygotowaniem oferty
 2. Kurierom oraz poczcie.
 3. Operatorom płatności dostępnych na naszej stronie.
 4. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) portalu stronie internetowej bluerank.pl oraz danych osobowych dla nas.
 5. na podstawie Twojej dodatkowej zgody, przekażemy Twoje dane do naszego Partnera – Prowly.com sp. z o.o. w celu marketingowym polegającym na przesyłaniu ofert usług świadczonych przez Prowly.com sp. z o.o. - za pomocą wiadomości wysyłanych na mój adres e-mail lub numer telefonu. Wówczas administratorem Twoich danych będzie Prowly.com sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 71 lok. 1, 02-549 Warszawa, (KRS: 0000462787), której akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 15 500 zł, NIP: 5213649218

Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane?
Przez czas:

 1. przygotowywania odpowiedzi na zapytanie ofertowe oraz czas niezbędny do przedawnienia roszczeń związanych z przygotowaniem oferty;
 2. prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail oraz numer telefonu. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Czy Twoje dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy?
Tak.

Do jakich państw?
Do Stanów Zjednoczonych. Masz prawo otrzymania kopii Twoich danych, które zostaną tam przekazane.
Na jakiej podstawie przekażemy dane?
Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12.07.2016 r. wprowadzającej Tarczę Prywatności (tzw. Privacy Shield). Dane będą przekazywane tylko do podmiotów certyfikowanych w ramach tej decyzji.

Zwiń

 

Interesuje Cię nasza oferta?
Daj znać, czego potrzebujesz.
WYPEŁNIJ BRIEF